Заев: Таблата во МТСП е нова

„Сите видовме дека таму има нова табла. Сите знаеме дека старите табли преку уставните промени останаа. Некои ги уништија, а некои стојат. Но, има нова табла, рече претседателот на СДСМ и доскорешен премиер Зоран Заев денеска на прес-конференција“, одговорајќи на новинарско прашање во врска со изјавата на министерската за труд и социјална политика Рашела Мизрахи дека е подготвена да плати и казна до пет илјади евра само да не стави двојазична табла.

Заев посочи дека поранешната министерка за труд и социјална политика Мила Царовска има одржано прес-конференции и изјави со нова табла.

– Се работи за Устав и закон на државата. Зборуваме за правна држава, за Устав и за закон. Очекувам Владата предводена од СДСМ да преземе конкретни чекори, рече Заев.

Прочитајте и...  Прв смртен случај од коронавирус во Етиопија

За деталите околу тоа што ќе биде преземено во врска со ова прашање, Заев упати на премиерот Оливер Спасовски.

Прочитај повеќе

Спасени 15 мигранти кои се обиделе да преминат од Франција во Велика Британија

Слободен печат

Епидемиологот Пашагиќ почина од последиците на коронавирусот

Слободен печат

Филипче: Ова се моите колеги кои неуморно работат на пунктовите за тестирање

Слободен печат

Премиерот Џонсон префрлен во болница

Слободен печат

Полицискиот час ги опустоши парковите, се шетаат само кучиња (ФОТО)

Ирскиот премиер ќе работи една смена како лекар додека трае епидемијата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заразените од коронавирус во Кипар ќе се следат преку мобилна апликација

Слободен печат

Пазарите за диви животни во Кина повторно се отвораат, расизмот кон азиската популација во САД расте (ВИДЕО)

Слободен печат

Кралицата Елизабета се обрати до нацијата: Ќе успееме во борбата против коронавирусот (ВИДЕО)

Слободен печат

Скопје како во филмот „Јас сум легенда“, само без зомби (ФОТО+ВИДЕО)

Љубиша Николовски

Баша: Нискиот број на тестови во Албанија ја прикрива вистината и чини животи!

Слободен печат

Француски план предвидува 300 милијарди евра на кредити за поддршка при економската криза

Слободен печат