Заев со детали за лидерската средба: Груевизмот до доцна во ноќта не попушти - Слободен печат

Заев со детали за лидерската средба: Груевизмот до доцна во ноќта не попушти

Разочаран сум од исходот и од однесувањето на Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ, имав надеж дека сепак  е можно да ја сменат матрицата на однесување и да излезат од заложништвото на нивните претходници, но груевизмот до доцна во ноќта не попушти, постојано, колку и да постигнеме напредок на крајот, постојано се се сведува на амнестија и запирање за случаевите од претходниот режим, рече премиерот Зоран Заев.

– Се обидовме да гледаме низ очите на опозицијата, но се соочивме со невозможно барање предметите на СЈО да дојдат под нивна контрола за конечно и да запрат. Бараат криминалот да им го заташкаме, не ги интересира ЕУ, НАТО, владеење на правото и интересот на граѓаните. Тоа е мојот заклучок, затоа синоќа не постигнавме договор – рече Заев.

Тој објасни дека од ВМРО-ДПМНЕ барале сите предмети до јуни 2017 година да ги преземе ново обвинителство чиј прв човек ќе се избира на предлог на опозицијата, а предметите отворени после 30 јуни ,да запрат. Според Заев ако предметите на СЈО ги земе обвинител избран на предлог на опозицијата, тој може да најде начин тие да пропаднат. Меѓу предметите за кои постоела ваква опасност Заев ги спомена „Титаник“ и „Талир“, едниот за прислушувањето, а другиот за изборни нерегуларности.

Прочитајте и...  ОГРОМЕН НАПРЕДОК: Австралиските научници направија голема пресвртница во борбата против коронавирусот

– Понудивме формирање на ново обвинителство, првиот обвинител да се бира на предлог на опозицијата. Новото обвинителство треба да биде на исто ниво како и ова за организиран криминал. Тоа обвинителство да биде независно, да формира случаи од сега натаму, но и да може да постапува и по индиции за криминал кој се случил и порано. Но тие не сакаа тоа, сакаа овој обинител да ги преземе предметите од СЈО – објасни Заев.

Тој рече дека Мицкоски е подготвен да ги жртвува НАТО и ЕУ за да го аместира криминалот на ВМРО.

-Ќе се бориме против тоа, на крај законот го носи Собранието, пратениците ќе гласаат. Апелирам опозицијата да увиди колку е важно да покажеме дека можеме партиските интереси да ги ставиме над државните. Предметите на СЈО мора да се процесуираат, нема компромис околу ова прашање. Единствени виновници за недобивање на датум ќе бидат ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски – рече Заев.

Прочитајте и...  Ангеловска ја потпиша Мултилатералната конвенција на ОЕЦД за мерки за спречување даночна евазија

Дали ќе престанат преговорите, Заев рече дека треба да се продолжи и да се остави отворена врата за преговори.

-Должност е на сите да ја обезбедиме иднината на овие предмети надвор од рацете на политичарите. Верувам дека јавноста ќе ги каже своите видувања, направивме исчекор, рековме океј за борбата со висока корупција и затоа предложивме новото обвинителство да истражува случаи кои се однесуваат за сите избрани и именувани лица, за секој што е функционер за кој има инцидии за криминал ќе го истражува ова обвинителство. Но не може да дозволиме ова обвинителство каде прв човек ќе се избира на предлог на ВМРО-ДПМНЕ да ги преземе и предметите на СЈО – рече Заев.

Прочитајте и...  Облачно со дожд, на планините снег

Тој потенцираше дека предметите на СЈО имаат иднина бидејќи се враќаат во Основното јавно обинителство. Според премиерот, обезбедена е и иднината на специјалното обвинителство, можеби за пониски плати, ќе бидат вратени во обвинителствата од кои дошле во СЈО.

Прочитај повеќе

Либан нема да го екстрадира Карлос Гон во Јапонија

Слободен печат

Втор ден стручна дебата за законот за јавно обвинителство

МИА Агенција

МВР потврди: Немало подметната бомба во Сити Мол

Слободен печат

Граѓаните ќе може да се исклучат од системот за парно, ако докажат дека ќе се греат поефикасно

МИА Агенција

Британија може да загуби 19,5 милијарди долари годишно по излегувањето од ЕУ

Слободен печат

СЗО: Владите сами да одлучат дали сакаат да ги евакуираат своите граѓани од Вухан

Слободен печат

Остави Коментар

five × four =

Прочитај повеќе

Најголема грижа за Европејците на интернет е безбедноста на личните податоци

МИА Агенција

Реакциите во Србија за одлуката на „1 од 5 милиони“ да излезат на изборите

Слободен печат

Дескоска: ВМРО-ДПМНЕ го бараа Јовевски, а не сакаат да го слушнат

Слободен печат

Обвинители влегоа во бугарската Државна комисија за организирање игри на среќа, приведени над десет вработени

Слободен печат

Повисоки цените на индустриските производи на домашниот пазар

Слободен печат

Потрошената енергија во ноември е 64,2 отсто од домашно производство

Слободен печат