-1 C
Скопје

Заев се сретна со Марковиќ: Традиционалните пријателски односи продолжуваат (ВИДЕО)

Премиерот Зоран Заев, како и заменик министер за надворешни работи, Андреј Жерновски, беа пречекани со церемонија со највисоки државни почести од Претседателот на Владата на Црна Гора, Душко Марковиќ, како дел од програмата на дводневната официјална посета.

Двајцата премиери потоа одржаа тет-а-тет средба на која разговараа дека традиционалните пријателски односи меѓу двете земји имаат светла перспектива за дополнителен развој на односите на економски план, особено на директен план на стопанствениците на Северна Македонија и Црна Гора.

Премиерот Заев го запозна црногорскиот премиер со актуелната политичка ситуација во Република Северна Македонија, која со успешно спроведените избори за Претседател на државата и со темпото на реформските процеси, со право го очекува одобрувањето на стартот отворањето на преговорите по поглавја од Европската Комисија.

Прочитајте и...  Палењето знаме е примитивизам што треба да се казни

Двајцата премиери со силно одобрување и надеж ја очекуваат заедничката седница меѓу владите на двете земји, и посебно резултатите од Бизнис Форумот во организација на стопанските комори на Северна Македонија и Црна Гора.

Поврзани вести

ВМРО-ДПМНЕ ќе собира потписи за поништување на законот за попис

Слободен печат

Во Вашингтон, Њујорк, Москва, мора да излеземе со дипломатски и политички „тешкаши”, вели Пендаровски за назначувањето амбасадори

Слободен печат

СДСМ: Владата обедбедува вакцини, а ВМРО ДПМНЕ обезбедува само деструкција и лажни вести

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Не може курир да биде виновен за тоа што бандитската власт на Заев владее со судството

Слободен печат

Петров: За видеата не се трошени државни пари

Слободен печат

Стоилковски: Цел регион се вакцинира, само Македонија извиси

Слободен печат

Остави Коментар