Заев се пошегува на средбата со Борисов во Познањ (ВИДЕО)

Премиерот Зоран Заев, во рамки на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Познањ, се сретна со бугарскиот колега Бојко Борисов. Заев, како што пренесе Блиц.бг бил придружуван од вицепремиерот Бујар Османи и министерот за надворешни работи, Никола Димитров.

Разговорот на тема за времето започнал слободно и без преведувач.

– Како е во Скопје – прашал Борисов.

– Многу топло – рекол Димитров.

– Ние џабе сме Северна Македонија, температурата пак е 40 Целзиусови степени – се пошегувал Заев и го насмеал бугарскиот премиер кој додал дека во Софија е исто.

Среща с премиера на Република Северна Македония Зоран Заев

Publiée par Boyko Borissov sur Vendredi 5 juillet 2019

На крајот на Самитот во Познањ, премиерот Заев ќе одржи заедничка прес конференција со полскиот домаќин Матеуш Моравијецки, со бугарскиот премиер Бојко Борисов и со германската канцеларка Ангела Меркел.

Прочитајте и...  МВР: Граѓаните кои имаат закажано термини за аплицирање за лични документи, ќе може да ги реализираат наредна недела

 

Прочитај повеќе

НОВА ВОЗНЕМИРУВАЧКА СНИМКА ОД САД: Полицајци удрија и срушија 75-годишен маж на земја (ВИДЕО)

Слободен печат

Вјоса Османи: Косово од 2016 година доби неколку милиони евра од Србија и тоа остана во тајност

Слободен печат

Бислимоски: Не очекувам било какви проблеми во енергетскиот сектор при евентуален втор бран на Ковид-19

МИА Агенција

Босанец со нож повредил тројца полицајци во Њујорк: Постојат сомненија дека се работи за Исламистички тероризам

Слободен печат

Хоти: Јас ќе го водам дијалогот со Србија

Слободен печат

Укинат полицискиот час во Лос Анџелес, Сан Франиско и Сан Хозе

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Граѓаните ќе мора да се стрпат: Замена на водомери само во итни случаи, „Водовод“ со минимална залиха

Анета Стојковска

Бугарија го врати 14-дневниот карантин за лица кои влегуваат од Македонија

Слободен печат

МВР: 48 лица не ја почитувале забраната за движење, 38 од нив се лишени од слобода

Слободен печат

Од утринава се отвораат границите меѓу Унгарија, Австрија, Чешка и Словачка

Слободен печат

Иноваторот Ангелков: Работиме на 20 респираторни машини кои ќе помагаат при дишење во болниците

Слободен печат

Илјадници присутни на комеморацијата на Џорџ Флојд во Минеаполис

Слободен печат