Заев преку телефон му се заблагодарил на Столтенберг за поддршката

Премиерот Зоран Заев телефонски разговарал со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтеберг. Тие ги размениле мислењата за одлуката на Советот на Европската Унија да го одложи стартот за преговори на Македонија за членство во Унијата. Од Владата информираат дека Заев на Столтенберг му го пренел расположението на граѓаните на земјата од историската грешка на ЕУ да не ги одобри очекуваните преговори за пристапување во полноправно членство како разочарувачко и фрустрирачко, наспроти фактот дека земјава ги исполни сите услови.

– Тоа не треба и нема да влијае и на остварувањето на втората од двете најголеми стратешки цели на државата – членството во ЕУ и од спроведувањето на реформите до крај за да ги имплементираме европските вредности во сите наши институции, во сите пори на нашето живеење – истакнал Заев во разговорот со Столтенберг.

Прочитајте и...  Од денес и рекреативците можат да пливаат во базенот Карпош (ВИДЕО)

Заев на Столтенберг му се заблагодарил за поддршката на НАТО во евроатлантските интеграции и рекол дека земјава останува посветена на заокружувањето на процесот за полноправно членство во алијансата, како нејзин стратегиски и суверен избор да биде следната, 30 земја членка.

Премиерот го информирал генералниот секретар на НАТО за резултатите од лидерската средба кај претседателот на државата Стево Пендаровски и за заеднички договорениот датум за избори – 12 април 2020 година.

Претходно, Столтенберг на „Твитер“ напиша дека процесот на ратификација е на добар пат и оти очекува земјава наскоро да се придружи во Алијансата.

Прочитај повеќе

Гласањето на болните во шест општини од Југоистокот се одвива без проблеми

Слободен печат

Трамп му честиташе победа на Дуда на претседателските избори во Полска

Слободен печат

Британската влада инвестира во истражување за нова нуклеарна технологија

Слободен печат

Реакција од МЗГ во врска со став на член на Комисијата за заразни болести за одржување на Галичка свадба

Слободен печат

Втор ден гласање на изборите за пратеници

Слободен печат

Од денес и рекреативците можат да пливаат во базенот Карпош (ВИДЕО)

Слободен печат

1 comment

НЕВЕН ГНЕВЕН 22/10/2019 - 07:56 at 07:56

Ништо со менувањето името на улиците. Од сите страни, го потпикнуваат. Ние сме „За“, ама други не сакаа.

Reply

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кон: Здравствениот систем во Србија е под голема тензија

Слободен печат

Матичните лекари денес со протестен акт

Слободен печат

Истражување: Речиси секој наставник користи дигитални алатки во наставата

Слободен печат

Црна Гора го зголеми бројот на тестирања: Откриени 400 нови позитивни случаи

Слободен печат

Пивоваров: Шверц на мигранти – добро организирана криминална мрежа оперира низ Европа (ВИДЕО)

Слободен печат

Над 56.000 случаи на коронавирус во последните 24 часа во САД

Слободен печат