Заев поздравен со аплауз од пратениците во чешкиот Парламент – Слободен печат
ВестиМакедонија

Заев поздравен со аплауз од пратениците во чешкиот Парламент

По гласањето, пратениците во Чешкиот Парламент го поздравија со аплауз премиерот Зоран Заев, кој ратификацијата ја набљудуваше од галеријата.

Парламентот на Република Чешка, гласаше „за“ и го ратификуваше Протоколот за членство на Македонија, во НАТО.

По гласањето, пратениците во Чешкиот Парламент го поздравија со аплауз премиерот Зоран Заев, кој ратификацијата ја набљудуваше од галеријата.

Премиерот Заев денеска е во Прага, на Самитот на премиери на земјите од Вишеградската група и на државите од Западен Балкан, каде е оддадено признание за постигнувањата и заслугите за напредокот на нашата земја. Вишеградската група усвои Декларација преку којашто ја повикува ЕУ, на октомвриската сесија на Советот за општи работи да донесе одлука за отворање на пристапните преговори со Македонија и со Албанија.

Чешка е 22 земја членка на НАТО која го ратификуваше протоколот за членство на Македонија во НАТО.

До крајот на годината уште 7 земји членки треба да го сторат тоа, по што се очекува нашата земја наскоро да стане 30 членка на НАТО алијансата.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close