Заев поздравен со аплауз од пратениците во чешкиот Парламент

Парламентот на Република Чешка, гласаше „за“ и го ратификуваше Протоколот за членство на Македонија, во НАТО.

По гласањето, пратениците во Чешкиот Парламент го поздравија со аплауз премиерот Зоран Заев, кој ратификацијата ја набљудуваше од галеријата.

Премиерот Заев денеска е во Прага, на Самитот на премиери на земјите од Вишеградската група и на државите од Западен Балкан, каде е оддадено признание за постигнувањата и заслугите за напредокот на нашата земја. Вишеградската група усвои Декларација преку којашто ја повикува ЕУ, на октомвриската сесија на Советот за општи работи да донесе одлука за отворање на пристапните преговори со Македонија и со Албанија.

Чешка е 22 земја членка на НАТО која го ратификуваше протоколот за членство на Македонија во НАТО.

Прочитајте и...  Запленетата дрога ја злоупотребија зависниците од политика

До крајот на годината уште 7 земји членки треба да го сторат тоа, по што се очекува нашата земја наскоро да стане 30 членка на НАТО алијансата.

Прочитај повеќе

Изборниот штаб на ДПА ќе го раководи генералниот секретар Сали Ајдини

МИА

СНС и СПС одат одвоено на изборите во Србија

Слободен печат

Избори во Иран: Водат сојузниците на Револуционерната гарда

Слободен печат

Директорот на АВРМ-Струмица тврди дека Бонева законски цела година земала пари за невработено лице

Иванов патува за Австралија на средби со дијаспората

Слободен печат

Затворени училишта и продавници во Италија поради коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

18 − 3 =

Прочитај повеќе

Филипче: Воведовме шест нови лекови за пациентите со ретки болести

Слободен печат

Борисов: Прифаќањето на еврото е во корист на бизнисот и на Бугарите

Слободен печат

Златото за прв пат над 1.500 евра: Инвеститорите бараат прибежиште во скапоцените метали

Слободен печат

Традиционален планинарски марш во чест на Борис Трајковски

МИА

Втора жртва на коронавирусот во Италија

Слободен печат

ДУИ: Успеавме целосно да ја реализираме својата програма- тоа што го ветивме го исполнивме

Слободен печат