Заев: Порта Македонија не попречува пешачки, ниту моторен сообраќај

Владата со мислењето испратено до Општина Центар не бара да се урне проектот Порта Македонија или кој било друг од споменатите објекти, рече премиерот Зоран Заев.

-Мислењето дадено од Владата до Општина Центар не укажува дека треба да се руши кој било од споменатите бјекти, туку препораката е дека предметниот ДУП треба да се разгледа и усогласи од страна на Општина Центар имајќи ги предвид мислењата дадени од самите стручни комисии формирани од извршната власт, истакна Заев одговорајќи на новинарско прашање.

Тој додаде дека конкретниот проект, Порта Македонија, не попречува пешачки, ниту моторен сообраќај и дека низ уличната мрежа секојдневно минуваат и пешаци и возила, односно дека е дозволена  непречена комуникација.

Прочитајте и...  Левица поднесе Предлог-Декларација за осуда на бугарските национал-шовинистички претензии

Поврзани вести

Дванаесет пациенти починаа, нови 640 заразени со коронавирусот

Слободен печат

Болниците преполни, ќе враќаат пациенти!

Слободен печат

Османи: Не треба да бидеме дел од предизборниот политички дискурс на Бугарија

Слободен печат

Заев-Вархеји: Реформите во судството се области на кои им е потреба понатамошна работа

Слободен печат

Заев: Со мојот брат Борисов ги храбриме комисиите да работат низ историските прашања

Слободен печат

Вучиќ: Работите се покомпликувани одошто замислуваат во Приштина

Слободен печат

Остави Коментар