Заев: Овде во Лондон, Северна Македонија е потврдена за 30-та членка на НАТО – Слободен печат
ВестиВи ПрепорачувамеМакедонија

Заев: Овде во Лондон, Северна Македонија е потврдена за 30-та членка на НАТО

Премиерот ја предводи владината делегација денеска и утре на лондонскиот Самит, на кој се одбележува 70-годишнината од постоењето на Алијансата.

Го остваруваме сонот на генерации наши граѓани – стануваме членка на НАТО, во сојуз со најмоќните партнери од демократскиот светм, напиша денеска премиерот Зоран Заев на својот Фејсбук профил.

-Овде во Лондон, Северна Македонија е потврдена за следна 30-та членка на НАТО, на 70-тиот роденден на Алијансата. Безбедни, сигурни и стабилни, продолжуваме да ја јакнеме економијата за добробит на сите наши граѓани – додаде Заев.

Премиерот ја предводи владината делегација денеска и утре на лондонскиот Самит, на кој се одбележува 70-годишнината од постоењето на Алијансата.

Во состав на владината делегација се вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска, вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола Димитров.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close