6 C
Скопје

Заев: Осуда за поведението на навивачката група со кое се предизвикува омраза и раздор

Владата на денешната седница најостро го осуди вчерашното поведение на навивачката група на плоштадот „Македоноја“ во Скопје со кое, како што стои во соопштението, се предизвикува омраза, раздор и нетрпеливост врз етничка основа. Од Јавното обвинителство, во истовреме, е побарано да делува во рамки на своите надлежности и да постапи во врска со овој случај.

– На денешната владина седница, меѓу другото, дискутиравме и за последниот инцидент со говор на омраза што беше предизвикан од навивачка група на плоштадот „Македонија” во Скопје, при што Владата донесе заклучок со кој најостро се осудува таквото поведение со кое се предизвикува омраза, раздор и нетрпеливост врз етничка основа. Владата беше информирана дека МВР презема соодветни активности за расчистување на делото, за што соодветно ќе ја информира јавноста. Го повикуваме Јавното обвинителство проактивно да делува во рамките на своите надлежности и да постапи за вчерашниот случај на говор на омраза на плоштадот, напиша премиерот Зоран Заев на својот фејсбук профил

Апелираме, додава Заев, и до сите навивачки групи и до сите граѓани да се воздржат од упатување на пораки кои предизвикуваат и поттикнуваат омраза или насилство врз основа на расна, на национална и на верска припадност или врз основа на други особини, што е казниво согласно Законот за спречување на насилството и недостојното однесување на спортските натпревари, како и согласно Кривичниот законик.

Прочитајте и...  Денеска се празнува Свети Никита Исповедник

– Институциите не смеат да толерираат никакво поттикнување омраза и насилство по основа на расна, национална, полова, сексуална, верска или било каква друга припадност. Ние сме современо општество, еднакво општество на сите граѓани. Нашиот пат е напред, а не назад, напиша премиерот Заев на ФБ.

Поврзани вести

Псаки: Администрацијата на Бајден засилено спроведува активности за спречување на оруженото насилство

Слободен печат

Бремените жени во Велика Британија ги советуваат да се вакцинираат со вакцините на „Фајзер“ или „Модерна“

Слободен печат

Земјотрес од 4.2 степени регистриран во Јадранско море

Слободен печат

Ивановска: Генералниот секретаријат и за нас набави клими, но имаше дузина барања за тоа

Слободен печат

Советодавниот одбор на ЦДЦ на 23 април ќе одлучува дали да ја продолжи паузата за вакцината на „Џонсон и Џонсон“

Слободен печат

Тасева: Владата требаше да го разреши Рашковски, а не да чека да си поднесе оставка

Слободен печат

Остави Коментар