Заев низ солзи за д-р Трајче: Даваше сѐ од себе во борбата против коронавирусот (ФОТО+ВИДЕО)

Денеска, на комеморативна седница, оддадовме почит за прерано починатиот другар Трајче Нешковски и изразивме сочувство до семејството и блиските пријатели, напиша премиерот Зоран Заев на Фејсбук.

-Со прераната смрт на Трајче, СДСМ загуби чесен, професионален, искрен член и борец со визија, со храброст и решителност. Неговиот ангажман како секретар на СДММ, а потоа и како истакнат член на СДСМ е пример за тоа како млад човек може да се вгради во борбата за подобро утре, за промени во оштеството, за слобода, демократија. Сегашните и идни членови на СДММ и СДСМ, имаат вистински модел за тоа- стои во објавата на премиерот.

Загубата на Нешковски не е само загуба за неговото семејство, пријателите, младите, не е само загуба за СДСМ, напиша Заев, тоа е загуба и нашата држава, за нашето македонско здравство.

Прочитајте и...  Проценка на Светска банка за Западен Балкан: Економиите на С. Македонија, на Србија и на БиХ ќе претрпат најмала штета од пандемијата

-Трајче даваше сѐ од себе во борбата против коронавирусот, даваше сѐ од себе да им помогне на оние кои имаа потреба од помош. Во овие моменти на силна болка, да најдеме утеха во големината на Трајче, во вредностите што ги остави зад себе. И како човек и како доктор и како член на СДСМ.
Јас, но и сите кои го познаваа Трајче засекогаш ќе го носиме во нашите срца, во нашите мисли- напиша премиерот.

Денеска, на комеморативна седница, оддадовме почит за прерано починатиот другар Трајче Нешковски и изразивме сочувство…

Publiée par Zoran Zaev sur Samedi 17 octobre 2020

Kомеморативна седница се одржа денеска во Гостивар на која му се оддаде почит на д-р Трајче Нешковски (32), кој почина пред три дена, откако добил срцев удар, по што изгубил контрола на возилото и со него удрил во дрво.

Прочитајте и...  ВО ЖИВО: Прес конференција на премиерот Заев по состаноците со челниците на ЕУ

СДСМ загуби голем човек, борец, другар, млад доктор кој даваше се’ од себе за граѓаните, за татковината и подобро утре за сите граѓани.
-Неговите дела, неговата искрена верба во идеалите за подобра иднина, остануваат како трајни вредности за сегашните и идните генерации- стои во објавата на Социјалдемократскиот сојуз.

Денеска на комеморативна седница беше оддадена почит на ликот и делото на прерано починатиот другар Трајче Нешковски,…

Publiée par СДСМ – Социјалдемократски сојуз на Македонија sur Samedi 17 octobre 2020

Почина поранешниот секретар на СДММ, докторот Трајче Нешковски

Поврзани вести

Судири во Полска по дополнителните ограничувања на правото на абортус

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: На денот на ВМРО протестираме со автомобили во Скопје и во Штип

Слободен печат

Со положување цвеќе пред споменикот на Гоце Делчев одбележан 23 Октомври

Слободен печат

Хрватска руши рекорди: Денеска 1.867 новозаболени, починаа седуммина

Слободен печат

МВР поведе постапка за полицаецот кој не реагирал на пријава за насилство во случајот со фемицид во Гостивар

Слободен печат

Соседна Бугарија има 1.595 новозаразени

Слободен печат

Остави Коментар