Заев: Не треба постојано да одиме на избори, така правиме штета

Премиерот Зоран Заев е убеден дека граѓаните на 5 мај ќе го изберат Стево Пендаровски за претседател на државата. Но, ако тоа не се случи и ако противкандидатката Гордана Силјановска-Давкова има макар еден глас повеќе, тој е подготвен веднаш да организира спроведување предвремени парламентарни избори.

Како што рече Заев во вечерашното гостување на „24 Отворено”, и цензус сигурно ќе има. Доколку нема, можни опции се повторно организирање избори или промена на Уставот за избор на претседател во Парламентот.

-Немаме такви одлуки, ниту размислуваме во тој правец зашто веруваме дека граѓаните ќе изберат претседател на државата, потенцира премиерот.

На прашањето дали ќе понесе политичка одговорност ако Пендаровски не ја добие поддршката, Заев рече дека одговорноста ја гледа токму во организирањето предвремени парламентарни избори веднаш по претседателските иако лично смета, како што објасни, дека тоа не е добро и ги кочи севкупните процеси во државата.

Прочитајте и...  Мицкоски најави проекти во енергетиката и екологијата

-Не треба постојано да одиме на избори зашто и правиме штета на државата. Добро е да оставиме цел мандат, да не се кочи планирањето и напредокот на земјата, рече Заев.

Тој најави и дека веднаш по изборите ќе направи владина реконструкција во која ќе бидат заменети неколку министри. Не сакаше конкретно да посочи кои министри ќе бидат сменети, но рече дека реконструкцијата ќе опфати министри и од СДСМ и од ДУИ.

-Никој нема да биде поштеден во реконструкцијата на владата, рече Заев, потенцирајќи дека тој веќе има предвид кој министри ќе бидат ставени под лупа.

Прочитај повеќе

О2 Иницијатива: Зошто нема пријави за загадувачите, како што има за активистите?

Слободен печат

Мицковски негира дека италијанскитен власти реагирале за спречување на акцијата за кокаин

Дојче веле: Молк за астрономските долгови на Америка, ниту Трамп ниту демократските предизвици не трошат многу зборови

Слободен печат

Египетски суд ослободи двајца синови на поранешниот претседател Хосни Мубарак

Слободен печат

Илјадници луѓе во Ханау протестираа против расизмот и радикалната десница

Слободен печат

Мета со порака за протестот на втори март: Сакаме Албанија како цела Европа

Слободен печат

Остави Коментар

седум + девет =

Прочитај повеќе

Системот Панцир С1 стигна во Србија

Слободен печат

Девојка од Ниш се обидела да се спушти од прозор со чаршав, сега е тешко повредена

Слободен печат

Ердоган: Турција ќе дејствува поодлучно во Сирија

Слободен печат

Албанија повторно на „сивата листа” за перење пари, министерката за правда бара повисоки казни

Слободен печат

Протест на жителите на Суводол поради блискиот рудник, од рудникот велат работат според прописите

Мета: Целта на владата на Рама е враќање на диктатурата

Слободен печат