Заев: Народот мора да донесе историска одлука на овие избори

Народот мора да ја донесе одлуката дали остануваме на вистинскиот курс, на патот кон нашите интеграции, уште еднаш да потврдиме дека ние сакаме во ЕУ, не заради тоа што треба да бидеме само членка, туку заради европските вредности, изјави премиерот Зоран Заев во интервју на телевизија 24.

Прашан зошто нови избори, Заев рече дека политичкиот момент во нашата држава и урнисаниот дел од сонот за НАТО и ЕУ интеграциите направиле тој да го смени ставот дека треба да се оди на редовни избори и да се даде шанса на предвидливост на стопанството и граѓанството.

– Требаше да испратиме два вида на пораки. Првата е до Европската унија. Следниот пат да знаат дека тоа има директно рефлексии дома. Нашиот народ има право сега да биде исправен и да донесе одлука, јас не се сомневам во таа одлука, но тој треба да ја донесе таа одлука, изјави Заев.

Прочитајте и...  Како Шведска профитираше со избегнување на карантинот?

Втората порака, посочи Заев е, тоа што не смееме да дозволиме како држава да предизвикаме други незгодни состојби до мајскиот самит во Загреб.

– Искрено се плашам дека може да се појави вишок национализам и радикализам, кој што би бил провокативен дома меѓуетнички, но би бил провокативен и надвор. Во вакви околности кога горчината и неправдата ја чувствуваат сите може да предизвика реторика дома што би била соодветна провокација во Грција, во Бугарија за на мајскиот самит на потпишани договори да се случи некој проблем, изјави Заев.

На прашањето дали со одење на предвремени избори всушност се обидува да го сврти вниманието од недовршените реформи, Заев вели дека неговата Влада има свои слабости, но сепак спроведува реформи.

Прочитајте и...  Од Ковид 19 почина 34 годишен штипјанец

– Доказ ни се договорите што ги постигнавме. Имаме газда на ТВ, обвинител во затвор, само така може да ни напредува земјата, нагласи тој.

Истакна дека се донесени законите за реформи на правосудниот системи и како што вели сега се постапува поинаку од пред три години.

– Имаме одлука на Судски совет за претседател на Врховен суд, тоа се сериозни промени во општеството, денеска се разгледуваат случаи на судии, немало претходно ситуација премиерот да пријави случај на транспарентен начин, сите знаеме што се случуваше пред две три години што се случува сега. Треба да го смениме менталниот склоп без разлика дали сме судии, политичари, бизнисмени, здравствени работници, наставници, ако сакаме да не биде мора да покажеме дека не бива, мора да сработиме сите повеќе, рече Заев.

Прочитајте и...  Царовска: Во моментот кога Комисијата ќе даде пас, тогаш ќе бидат отворени и дневните центри и градинките

Вели не го копира Никола Груевски, кој по неуспехот на самитот во Букурешт во 2008 замина на предвремени, тој е во четвртата година на мандатот, Груевски тоа го сторил во втората година и како што рече го сторил по неуспех.

– Ние тоа го правиме по успеси, признати од целиот свет. Сите едногласно со консензус признаа дека заради нивните внатрешни нерешени прашања не го добивме очекуваниот датум, но светот ни призна, ние сме НАТО членка за неколку месеци, зборуваме за перформанси во економијата во време кога се решени билатералните прашања, додава тој.

Како историска ја означи одлуката на овие избори и повтори дека според анкетите на СДСМ, партијата и нејзините коалициски партнери водат со три отсто пред ВМРО-ДПМНЕ.

Прочитај повеќе

Силјановска говори за сексот и привлечноста на мангупите (ВИДЕО)

Слободен печат

Новинарка на Си Ен Ен ограбена во јавување во живо: Додека известуваше за водостојот, крадец ѝ извлече нож (ВИДЕО)

Слободен печат

Општина Дебар: Последиците од Ковид-19 ќе се зголемуваат со застрашувачки тренд

Слободен печат

„Ер Франс” укинува 7.500 работни места

Слободен печат

Пакистанскиот министер за надворешни работи позитивен на коронавирус

Слободен печат

Биле во брак 53 години, а потоа и двајцата починале од коронавирус, држејќи се за раце (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мицкоски: Уверен сум дека народот ќе му го заврти грбот на Зоран Заев (ВИДЕО)

Слободен печат

Отворање на нов независен Театар „Златен елец“ во Скопје

Слободен печат

Поранешен директор на АИ за Турција осуден на шест години затвор поради тероризам

Слободен печат

Силјановска: На 15 јули мора да се стави крај на катастрофалното владеење на СДСМ

Слободен печат

Мицкоски: Луѓето се незадоволни од живејачката, луѓето сакаат промени

Слободен печат

Заев: Николовски бандит невиден, само Милошоски е поголем бандит од него (ВИДЕО)

Слободен печат