Заев на „Твитер": Пред 56 години големиот часовник на Старата железничка станица во Скопје замрзна - Слободен печат

Заев на „Твитер”: Пред 56 години големиот часовник на Старата железничка станица во Скопје замрзна

Пред 56 години големиот часовник на Старата железничка станица во Скопје замрзна. Остана да сведочи дека 20 секунди беа доволни да запре животот на градот. Кога се спушти прашината и кога замре злокобниот звук светот ја виде катастрофата. Скопје се сеќава!, напиша премиерот Зоран Заев на „Твитер” по повод 56-годишнината од катастрофалниот земјотрес во Скопје.

Во земјотресот во 1963 година животот го загубија 1.070 луѓе, а 3.000 беа повредени. Во неговата обнова се вклучија голем број држави поради што Скопје уште е познат и како „Град на солидарноста”.

Скопје секоја година го одбележува овој ден со низа манифестации. Денеска, официјални делегации и претставници на институции ќе положат цвеќе на Споменикот на жртвите од земјотресот на градските гробишта во Бутел,  а традиционалната крводарителска акција ќе се спроведе од 9 до 17 часот во Домот на хуманитарни организации „Даре Џамбаз”.

Во Градскиот парк, кај Школка, вечер во 19:30 часот, со концерт на Градскиот мешан хор „Вардар” ќе почне концертот со кој Град Скопје оваа година ќе го одбележи 26-ти јули. Потоа ќе следуваат Биг Бендот под водство на Љупчо Мирковски, поп ѕвездата Канита Сума, познатиот грчки хармоникаш Танос Ставридис, српската пејачка на изворни песни Биља Крстиќ и Влатко Стефановски.

Прочитај повеќе

Жена која допатувала од Кина – втора заболена од корона вирусот во САД

Слободен печат

Претставниците на ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија средбата за Законот за јавно обвинителство

МИА Агенција

Анкета во САД: 41 отсто од Американците ја поддржале одлуката за убиството на Сулејмани

Слободен печат

ЕУ го именуваше првиот шеф на својата Делегација во Лондон

Слободен печат

Белорусија нема да потклекне на притисокот од Мосвка за обединување

МИА Агенција

БиХ: Со секира ја убил мајка му, а со нож ја нападнал стрина му – Судот го испраќа шест месеци во психијатриска болница

Слободен печат

Остави Коментар

4 × 4 =

Прочитај повеќе

Сирија: За пет дена се иселија нови 38 илјади луѓе од северозападниот дел на земјата

Слободен печат

СДСМ: Уште една исчадена петарда во рацете на ВМРО-ДПМНЕ и Јанушев

Слободен печат

Царовска: Имаме зголемување на платите кај повеќе од 106 илјади работници за декември

Слободен печат

Борел даде дополнително време за спасување на иранскиот нуклеарен договор

Слободен печат

МЗШВ: Целокупното договорено количество на тутун од реколтата 2019 ќе биде откупенo

Слободен печат

Мишел: Следат интензивни разговори за начинот на процесот за проширување на ЕУ

Слободен печат