Заев на средба со францускиот премиер ќе бара поддршка за датум за преговори – Слободен печат
ВестиМакедонија

Заев на средба со францускиот премиер ќе бара поддршка за датум за преговори

Состанокот на кој главен фокус е отворање на пристапните преговори со ЕУ, е на барање на францускиот премиер.

Во Познан Полска каде ке се одржи конференцијата ЕУ –Западен Балкан кон крајот на неделава, премиерот Зоран Заев ќе оствари средба со францускиот премиер Едуард Филип, дознава Канал 5.

Состанокот на кој главен фокус е отворање на пристапните преговори со ЕУ, е на барање на францускиот премиер.

Како што објави Канал 5 на средбата Заев ќе се обид да издејствува поддршка од Франција за датум за преговори.

Во меѓувреме се огласи францускиот претседател, Емануел Макрон. На крајот на денешниот Самит на ЕУ тој изјави дека е категорично против ново проширување сѐ додека не се реформира ЕУ од внатре.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close