Заев на 8 октомври на средба со Столтенберг во седиштето на НАТО

Македонскиот премиер Зоран Заев на 8 октомври ќе оствари средба со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг во седиштето на Алијансата во Брисел.

Како што соопшти прес-службата на НАТО, Заев ќе биде придружуван од министерката за одбрана, Радмила Шекериснка и шефот на дипломатијата, Бујар Османи, а по разговорите е предвидена и заедничка прес-конференција.

Република Северна Македонија во март годинава стана 30 полноправна членка на Северноатлантската алијанса.

Прочитајте и...  Пензионерите излегоа на протест и контрапротест против Лукашенко (ФОТО+ВИДЕО)

Поврзани вести

Германските виролози не ја исклучуваат можноста од неконтролирано ширење на Ковид-19

Илинка Иљоска

Комисијата наместо да заштити дискриминира од старт

Заев: Оваа Влада ќе го негува и унапредува македонскиот јазик

Михаило Донев

Неколку скопски општини утре ќе останат без струја

Слободен печат

Извор од ДУИ за Лајм: Следната недела нов конкурс за вработување на 800 административци од кои 640 ќе бидат Албанци

Илинка Иљоска

Хрватска: 890 новозаболени од ковид-19, починати 8 лица

Слободен печат

Остави Коментар