Заев: Ќе поддржам брзо обезбедување државјанство, но не со сведоци

Ќе поддржам постапка за брзо обезбедување државјанство на оние досега констатирани 650 или 800 граѓани и колку и да се во иднина, кои на најбрз, но најпрофесионален начин, ќе ја потврдат причината за добивање државјанство. Но не може да се поддржи предлогот на Алијанса за Албанците со тројца сведоци да се добие државјанство, изјави премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање.

-Ја почитувам оваа најголема албанска опозициска партија. Но предлогот не е за поддржување зашто секој може да донесе тројца членови од неговото пошироко семејство да кажат и – готово. На крајот тоа може да биде обжалено и правно да падне. Двајца сведоци треба за брак и тоа е доволно, но за државјанство не може со сведочење зашто тоа е субјективно, рече Заев.

Прочитајте и...  Вучиќ им се извини на винарите од Истра што виното им го нарече: Ѓубре и одвратно

Додаде дека со прагматизам и меѓународната пракса од Обединетите нации и земји кои спровеле ваква постапка ќе се изнајде начин да се издадат државјанства.

– Извод од основно одделение, завршено четврто оддделение, деца кои завршиле основно, средно училипште, се што е познато во меѓународната пракса е доволен основ, а посебно ОН може многу да ни помогнат. Без какво било малтретирање, трчање по шалтери со документација да се дадат државјанства, рече премиерот.

Дел од овие луѓе, како што рече – стотици граѓани, веќе зеле државјанство според досега донесени решенија преку Службата за матична евиденција на Министерството за правда.

– Се покажа недоволно и затоа сега ја отвораме оваа дебата, што е доволно за да може да се добие државјанство. Најголем дел од тие граѓани се наши најсиромашни сограѓани Роми, после се Албанци, има и Македонци, и Бошњаци. Имаме од сите националности и тоа се наши граѓани. Ние живееме со нив, тие се тука и, за жал, досега немаат право на социјална заштита, здравствена заштита и на други државни придобивки, додаде Заев одговарајќи на новинарски прашања во Стајковци на настан по повод изградба на училишна спортска сала.

Прочитајте и...  Денеска се слави Месопустна недела - една недела пред почетокот на великиот пост

Поврзани вести

Брнабиќ: Фотографиите од убиствата не беа многу страшни, има и пострашни

Слободен печат

Растурена свадба во хотел во Тетово

Слободен печат

Австрија ја суспендираше вакцината Астра зенека

Слободен печат

Коневски очекува отчет од Мицковски пред делегатите

Слободен печат

Зошто жените губат во градоначалничката трка?

Весна Тодоровска

Шахпаска: Преку Законот за родова еднаквост ја зајакнуваме улогата на жените во секоја сфера на општественото живеење

Слободен печат

Остави Коментар