Заев има надеж дека ќе собере двотретинско мнозинство за законот за јавно обвинителство

Треба сериозно да се помине низ материјата на законот и да има доунапредување во форма на квалитетен материјал за на крајот да може да се обезбеди двотретинско мнозинство, посочи Заев.

Работите за обезбедување двотретинско мнозинство за носење на законот за јавно обвинителство добро се движат. Имам надеж, но немаме многу време, бидејќи тоа е еден од законите кои треба да го донесеме заради реформите и граѓаните и трансформацијата која треба да следи во наредниот период, порача денеска лидерот на СДСМ Зоран Заев.

Носењето на законот за јавно обвинителство, кој е еден од законите што остана во делот на реформите во правосудството, како што рече, е наша обврска која треба да ја завршиме заради граѓаните, но би била и одлична алатка плуст како аргумент пред земјите од Европската Унија при нивното одлучување.

-Треба да направиме структурен и суштински европски закон за јавно обвинителство. Ред е големите политички партии да најдат решение за вака сериозно прашање посебно кога СЈО е веќе завршена работа, односно предметите се обезбедени и ќе се имплементираат во судот. Очекувам од ВМРО-ДПМНЕ да добиеме пишан предлог денеска или утре за да може после да се помине на работни групи, рече Заев во одговор на новинарско прашање на денешната средба со Сојузот на стопанските комори на Македонија.

Прочитајте и...  ВМРО-ДПМНЕ: Филипче не поседува доблест и одговорност и покрај 721 смртни случаи

Тој нагласи дека разговара и со други пратеници.

-Треба сериозно да се помине низ материјата на законот и да има доунапредување во форма на квалитетен материјал за на крајот да може да се обезбеди двотретинско мнозинство, посочи Заев.

Прочитај повеќе

Дали за падот на украинскиот авион е виновен диспечерскиот центар?

Слободен печат

Италијанското обвинителство осомничи 237 лица за шверцање на дрога, од нив 117 Албанци

Слободен печат

Хоти за апсењето на Харадинај и Гуцати: Правдата е над сѐ

Слободен печат

Десетина демонстрантки уапсени на протестите во Минск (ФОТО)

Слободен печат

Нова снимка од инцидентот со полицијата во Битола (ВИДЕО)

Слободен печат

Лекарите веќе ни од колегите не се безбедни: Во Куманово доктор нападнал колега, тој избегал низ прозор

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Филипче: Со жалење ја примив веста, дека уште еден медицински работник ја изгуби битката со ковид-19

Слободен печат

Ким Џонг-ун често знае да биде суров: Еве што сѐ е казниво со смрт во Северна Кореја

Слободен печат

Моментот на ужасот: Се појави снимка од падот на украинскиот авион (ВИДЕО)

Слободен печат

Што може да научи Европа од шведската стратегија против коронавирусот?

Слободен печат

Лондонската полиција ги растури демонстрациите против вонредните мерки заради коронавирусот (ВИДЕО)

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со коронавирусот во светот

Слободен печат