10.8 C
Скопје

Заев и Османи во посета на Чешка, планирана е средба со Бабиш

Премиерот Зоран Заев денеска со владина делегација ќе престојува во официјална посета на Чешка, каде ќе биде пречекан од неговиот чешки колега Андреј Бабиш.

Во состав на владината делегација, како што е најавено од владината Прес-служба, ќе биде и вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи.

Според агендата, планирано е премиерот Заев да оствари тет-а-тет средба со чешкиот премиер Бабиш, по што двајцата ќе одржат заедничка прес-конференција.

Владината делегација ќе се сретне и со парламентарна делегација предводена од Радек Вондрачек, претседател на Домот на пратениците на Парламентот на Чешката Република.

Поврзани вести

СИПА упадна во просториите на Централната изборна комисија на БиХ

Илинка Иљоска

Тегелтија: На БиХ и требаат добри вести од Брисел, а тоа е кандидатски статус

Илинка Иљоска

Словенците предвидуваат дека до јуни ќе ја зауздаат короната: „800.000 луѓе се веќе заштитени“

Слободен печат

Мехмети: Предлог законот за дивоградби е политички договор меѓу Заев и Мицкоски

Слободен печат

Мицкоски: Се сомневам дека ќе добиеме датум за преговори

Слободен печат

Брнабиќ: Од дијалогот Белград – Приштина зависи стабилноста на целиот регион

Слободен печат

Остави Коментар