Заев: И Бугарите и Македонците ќе сакаат да знаат што се случило

Зоран Заев, Фото: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Не знам дали се македонски граѓани, но претпоставуваме дека се Македонци. Ги известив македонските служби да ги подготват екипите и да пристигнат на лице место. Ова го изјави премиерот Зоран Заев за БНТ.

-Трагично е што меѓу жртвите има и деца. Многу сме им благодарни на бугарските власти ако ги откријат причините за несреќата и ги споделат со Севена Македонија. Сигурно граѓаните на Северна Македонија и Бугарија ќе сакаат да знаат што се случило. Знам дека станува збор за голем пожар и дека поради него загинале многу луѓе, но дали избувнал за време на сообраќајката или потоа ќе кажат експертите. Нашата болка е голема и сочувствуваме со семејствата на загинатите, додаде Заев, а пренесува Дневник.бг.

СТРАШНА ВЕСТ: Македонски автобус се запали во Бугарија, најмалку 45 загинати и седум повредени

Видео на денот