1.1 C
Скопје

Заев ги достави до Собранието предлог програмата за работа и предлог составот на новата влада (ФОТО+ВИДЕО)

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска во 11 часот го достави до Собранието предлог составот на новата Влада и програмата за нејзина работа.

Генералниот секретар Љубчо Николовски и лидерот на СДСМ, Зоран Заев Скопје, 26 август 2020 / Фото: Драган Митрески – Слободен печат.

– Денес во Собранието доставив предлог Програма за работа и предлог состав на новата влада на Република Северна Македонија. Нз изборите граѓаните го потврдија правецот и ставот кој денес го преточуваме во конкретни кадри и програма. Македонските граѓани ќе добијат одговорна влада која ќе гарантира континуитет во остварување на стратешките приорити. Денеска како мандатор доставив предлог за влада која е подготвена да сработи во полн 4 годишен мандат. Со мене се 19 инистри и министерки со кои се обврзуваме дека ќе работиме уште повеќе и уште подобро.

Скопје, 26 август 2020 / Фото: Драган Митрески – Слободен печат.

Програмата за работа ја отсликува посветеноста на сте политички партии од коалицијата за борба против корупцијата, прочистување на правосудството и потекло на имот на сите функционери. Сите сме согласни посветено да работи на реализација на договорите со Грција и Бугарија, како и на Рамковвниот договор, кој е темел на заедничкото живеење во мир.

Прочитајте и...  ДСЗИ: Д-р Асани доби забрана за работа во приватната ординација, случајот го следи и вицепремиерот Николовски
Скопје, 26 август 2020 / Фото: Драган Митрески – Слободен печат.

Имајќи го предвид периодот со ковид-19 ќе се посветиме со инвестиции во јавното здравство, Како еден од столбовите е и борната против загадувањето со суштински политики и инклузивен процес. Тука најмногу сте потребни вие граѓаните. Ова се принципите и вредностите од кои ќе се води новата влада.

Предлагам одговорни професионални и отчени кадри со конкретна мисија и цели и кои ќе имаат задача да работат исклучиво за граѓаните и европската трансформација на нашата земја. Очекувам Џафери да даде доволно време за пратениците да се запознаат со програмата и биографијата на предложените кандидати, рече Заев.

Скопје, 26 август 2020 / Фото: Драган Митрески – Слободен печат.

Покрај Заев како премиер, членови на Вадата ќе бидат и Љупчо Николовски како вицепремиер за борба против корупцијата, Фатмир Битиќи – вицепремиер за економија, Никола Димитров – вицепремиер за европски прашања, Оливер Спасовски – министер за внатрешни работи, Радмила Шекеринска – министерка за одбрана, Бојан Маричиќ – министер за правда, Благој Бочварски – министер за транспорт и врски, Венко Филипче – министер за здравство, Мила Царовска – министерка за образование и наука, Јахода Шахпаска – министерка за труд и социјална политика и Ирена Стефоска – министерка за култура.

Прочитајте и...  Двојно повеќе жртви од Втората светска војна: Над 100.000 смртни случаи во Велика Британија од ковид-19
Скопје, 26 август 2020 / Фото: Драган Митрески – Слободен печат.

Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство ќе го води Аријанит Хоџа од Беса, предизборниот коалициски партнер на СДСМ, а Горан Милевски од ЛДП ќе биде министер за локална самоуправа и во новата Влада.

Скопје, 26 август 2020 / Фото: Драган Митрески – Слободен печат.

ДУИ во Владата ќе има шест члена. Артан Груби ќе биде прв вицепремиер и министер за политички систем, Бујар Османи – министер за надворешни работи, Фатмир Бесими – министер за финансии, Крешник Бектеши останува министер за економија, а Насер Нуредини министер за животна средина. Министер за информатичко општество и администрација, како што објавија од ДУИ ќе биде Јетон Шаќири.

🔴[Во живо:] Изјава за медиуми на претседателот на СДСМ и мандатар за состав на новата Влада, Зоран Заев пред Собрание

🔴[Во живо:] Изјава за медиуми на претседателот на СДСМ и мандатар за состав на новата Влада, Зоран Заев пред Собрание

Publiée par Zoran Zaev sur Mercredi 26 août 2020

 

Прочитајте и...  Не ставајте камери во автомобилот, казната за снимање е 400 евра!

Поврзани вести

Филипче уверува: Сите вакцини се безбедни, не постои законска пречка за увоз на која било од нив

Слободен печат

Задолжување за поддршка на економијата: Грција планира до две милијарди евра преку издавање на нова десетгодишна обврзница

Слободен печат

Усвоена резолуција за импичмент во Сенатот: Процесот против Трамп ќе продолжи на 9 февруари

Слободен печат

Мина „мазно“ во Сенатот: Ентони Блинкен е нов шеф на американската дипломатија

Слободен печат

СДСМ: Зад бојкотот и саботажата на пописот стои Груевски, Мицкоски е само извршител

Слободен печат

Црна Гора ќе повлече седум амбасадори: Меѓу отповиканите и Тарзан Милошевиќ од Србија

Слободен печат

Остави Коментар