Заев: Европа треба да ја награди нашата земја (ВИДЕО)

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев денеска во Виена, во пресрет на Виенскиот економски форум, се сретна со поранешниот претседател на Република Австрија, Хајнц Фишер.

На средбата, којашто помина во исклучително позитивна атмосфера, премиерот Заев го информираше поранешниот претседателна Република Австрија, Фишер за последните политички случувања во земјата, односно успешно спроведените претседателски избори, како и текот на реформите во неколку клучни области.

Истовремено, на средбата беше потврдена поддршката којашто Република Австрија во континуитет и ја дава на Република Северна Македонија на нејзиниот пат кон интеграцијата во Европската Унија. И таа поддршка, како што беше посочено на средбата, нема да изостане сe додека Северна Македонија не стане полноправна членка на ЕУ.

Прочитајте и...  Зибери: БЕСА ќе го зголеми габаритот на гласови на коалицијата со СДСМ – се создава победничка атмосфера

– Северна Македонија за кратко време стана модел, пример како се решаваат дури и најтешките билатерални прашања и затоа Европа треба да возврати и да ја награди нашата земја – истакна премиерот Заев на средбата со поранешниот претседател на Република Австрија, Хајнц Фишер.

Прочитај повеќе

Заев: Шест плати отпремина за оние кои ќе ја напуштат Јавната администрација

Љубиша Николовски

Боки 13: Рускоска е адвокат на две мафии

Пендаровски: Недозволено малку, како држава одвојуваме за образованието

Слободен печат

Царовска: Близу 200 илјади работници ја користат мерката за субвенционирање придонеси за раст на плати

Слободен печат

Боки 13 со 150 илјади евра гарантира дека нема да избега од Македонија

Спасовски: Предвидени 154 милијарди денари за здравството, образованието и социјалната заштита

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кабелските оператори во 15 часот ќе се сретнат со Спасовски

Деркоски: Се надевам дека партиите ќе ги почитуваат препораките за јавните собири

Слободен печат

Во Ресен и на Стража врне снег

Слободен печат

Хелсиншки комитет: Бремените работничка која доби отказ ќе се врати на работа

Слободен печат

Општина Прилеп го откажа карневалот за Прочка

Слободен печат

Спасовски-Клуге: Земјава ги применува препораките на СЗО за коронавирусот

Слободен печат