Заев до европските лидери: Немојте да ја гасите светлата ѕвезда кон која се стремиме

Пред почетокот на Самитот на лидерите на Европската Унија во Брисел, премиерот Зоран Заев преку социјалните мрежи ги повикува европските лидери да ѝ дадат зелено светло на Македонија за да преговара за влез во Европската Унија.

– Почитувани лидери на Европската Унија, немојте да ја гасите светлата ѕвезда кон која се стремиме. Немојте да станувате нашата пречка. Бидете нашите херои. Сработивме многу и спремни сме за уште повеќе работа и за соочување со сите предизвици што ги носи процесот – напиша Заев на „Твитер“.

Прочитајте и...  Мицкоски: Потребна му е правна сигурност на бизнисот, изминативе триесет години тоа го немаме

Прочитај повеќе

Ердоган го потпиша указот: Света Софија се пренаменува во џамија

Слободен печат

Ќе се извлечеме, кампањата завршува

Слободен печат

Сериозна ситуација со заразените со Ковид-19 и во Црна Гора

Слободен печат

Спасовски: Кошмарот од којшто излеговме пред три години демне шанса да се врати

Слободен печат

Патолозите зачудени: Згрутчена крв пронашле речиси во сите органи на пациентите починати од ковид-19

Слободен печат

Заев: До 2021 година, минималната пензија ќе изнесува 10.700 денари

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Руската православна црква жали поради одлуката на турскиот суд за Света Софија

Слободен печат

Заев: И покрај тоа што ДУИ не вреди пет пари, на 27 април со сопствен живот го бранев Талат Џафери

Слободен печат

Мисајловски: Треба обнова во културата, во уметноста, во здравството, во инфраструктурата

Слободен печат

Агенцијата за филм го поддржа објективното новинарство, но ќе се спротивстави на нарачаните медиумски хајки каде позадината е личен интерес

Слободен печат

Макрон – Меркел: Поддршка на Србија и Косово во наоѓање решение

Слободен печат

Францускиот суд побара нова медицинска експертиза за смртта на Адама Траоре

МИА Агенција