Заев чистеше во скопската населба Бутел (ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО)

Премиерот Зоран Заев, граѓани и државни административци денеска се вклучени во големата акција за чистење на јавните површини во земјава.

Администрацијата чисти со Не биди ѓубре

[🔴 Во живо] Од акцијата #АдминистрацијатаЧисти со #НеБидиЃубре.

Publiée par Zoran Zaev sur Samedi 14 décembre 2019

 

Заев својот допринос во чистење на отпадот го даде во скопската населба Бутел.

– Откако сум премиер повеќе од 50 компании побарале право да да влезат во управување со отпадот. Велат дека е доходовен бизнис, се вади профит од него од секундарни сировини што се вадат и на крај од производство на гас од кој се произведува електрична енергија. Отпад ќе има се додека има и луѓе – рече Заев.

Денешната акција е во соработка на Владата на Македонија и раѓанското здружение „Не биди ѓубре“. Дел од државната администрација која ги чистеше зелените површини околу Младинскиот културен центар од една од грмушките пронајде фрлени тоалетна школка и фрижидер кој на ова место биле оставени од несовесни граѓани.

Прочитајте и...  Голем број луѓе веќе се имуни на САРС-КоВ-2 без претходно изложување на вирусот

Прочитај повеќе

Ризик од „епидемиска кохабитација“: Француски пратеници апелираат на масовна вакцинација против сезонски грип

Слободен печат

Крадци фрлиле око на Студенчишкиот канал во Охрид: Украдена бродска опрема од пловни објекти

Слободен печат

Бизнис заедницата ќе има даночна предвидливост: Министерството за финансии ќе воведе даночен календар

Слободен печат

Сообраќајни контроли на МВР: Нови 339 санкционирани возачи во Скопје

Слободен печат

Ковид-19 во светот низ бројки: Заболени над 31 милион лица, 22 милиона оздравени и речиси милион починати

Слободен печат

Нови услови за пензионирање на маса: Ќе се зголеми ли товарот врз пензискиот фонд?

Слободен печат

1 comment

НЕВЕН ГНЕВЕН 15/12/2019 - 07:55 at 07:55

Стависи го прстот на умот и сам размислувај за твоите постапки. Пак „советниците“ ми те истуркаа на ветрометина, а ти самиот не се сеќаваш. Свести се какви се` глупости правиш.

Reply

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Холштајн за предизвиците на земјава во наредниот период: Попис, борба против корупција, правна држава, правосудство

Слободен печат

Во Македонија се дарува крв исто како да нема пандемија!

Дезинфекција на училиштата во општина Карпош пред стартот на новата учебна година

Слободен печат

Над 60.000 доброволци во Москва за руската вакцина

Слободен печат

Од утре не важат повеќе вонредни уредби: Потрошувачките кредити може да поскапат

Весна Дамчевска

Туризмот во владината програма за периодот 2020-2024 година: Проект „Ѕвезда плус”, археолошки локалитети за домашни и странски гости

Слободен печат