Заев: Бугарија ќе биде наш авангарден поддржувач - Слободен печат

Заев: Бугарија ќе биде наш авангарден поддржувач

Бугарија е наш стратешки партнер и еден од најголемите пријатели на Република Северна Македонија, рече премиерот Зоран Заев во одговор на новинарско прашање кои се црвените линии за кои зборувал бугарскиот претседател Румен Радев кој на средба со амбасадори во неговата земја рекол дека поддршката на Софија за Скопје не е безусловна.

Заев на прес-конференцијата во Владата одговори дека треба да ја прочита изјавата на бугарскиот претседател за, како што рече, да се доинформира за тоа што тој го кажал, но нагласи дека верува оти Бугарија ќе биде авангардниот поддржувач на нашите интетрациски процеси и дека зборовите на Радев се мотивација да се надминат разликите на комисиите за историски прашања.

Прочитајте и...  Почна развивањето на вакцина против новиот коронавирус

– Бугарија  е наш искрен и голем пријател, но истовремено интерес е и на Бугарија интеграцијата на Република Северна Македонија во НАТО и во ЕУ. Тоа и претседателот Радев и премиерот Бојко Борисов го имаат многупати истакнато, така што верувам дека можеби употребата на зборовите значи и мотивација на двете страни да ги надминат отворените прашања кои во моментов се помеѓу двете комисии за историските разлики. Верувам дека пораката е во тој дух, рече Заев.

Токму Борисов и особено Радев, додаде македонскиот премиер, често говорат дека пријателството расте, се негува и унапредува.

– Ние имаме обврска така и да се однесуваме сите, истакна Заев.

Прочитај повеќе

Коби пред смртта објави фотографија со семејството, и покажа кој му беше најголема поддршка

Слободен печат

Трамп реагираше за смрта на Коби: Ова е ужасна вест

Слободен печат

Последната порака на Коби Брајант

Слободен печат

На лизгалиште во Битола, со маски

Слободен печат

Видео од местото на несреќата каде Коби Брајант го загуби животот

Слободен печат

Македонците ја добија првата подршка од албанска партија за загарантирани места во албанскиот парламент за малцинствата

Слободен печат

Остави Коментар

nine − seven =

Прочитај повеќе

Рама отпатува за Берлин на средба со Меркел,во функција на донаторската конференција за Албанија

Слободен печат

ШОК ВО САД: Во хеликоптерска несреќа загина НБА ѕвездата Коби Брајант

Слободен печат

Лондон се подготвува в петок да одбележи напуштање на ЕУ

Директорот на СЗО на пат кон Кина поради ширењето на новиот коронавирус

Слободен печат

Откриени администраторот и телефонските броеви на членовите на „Јавна соба”

Слободен печат

НОВА НЕСРЕЌА ВО ИРАН-Се запали патнички авион веднаш по полетувањето

Слободен печат