Заев: Бигорскиот манастир е еден од најсилните врутоци на духовноста на МПЦ – ОА

Бигорскиот манастир, ден денес е еден од најсилните врутоци на духовноста на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, напиша премиерот Зоран Заев на својот фејсбук профил.
-Илјадагодишната традиција и придонесот во негувањето на духовното и културно историско наследство, грижата за уметничките реткости и постојаните социјални и хуманитарни активности на монасите од Бигорскиот манастир се длабоко втемелени и се дел од историјата на македонскиот народ. Со своето значење и убавина манастирот е значаен дел и од светското културно наследство, напиша Заев.
Премиерот во свое име и во име на Владата упати честитки по повод исклучителниот јубилеј – 1000 години од основањето од Бигорскиот манастир „Св. Јован Крстител”, до епископот Антаниски г. Партениј и игумен на Бигорскиот манастир „Св. Јован Крстител”, до монасите од манастирот, до Синодот и свештенството на МПЦ-ОА, како и до сите припадници на православното христијанство во чии срца овој манастир има посебно место.
Прочитајте и...  ФОТО+ВИДЕО: Терористички напад во Ница, една жртва - се демонтира бомба

Поврзани вести

ВИДЕО: НОВИ ДЕТАЛИ – Напаѓачот што Франција ја обви во црно пристигна со воз од Италија со документ на Црвен крст

Илинка Иљоска

ВИДЕО: Шеријатската сопруга на озлогалсениот ИСИС-овец Лавдрим Мухаџери се исповеда пред јавноста

Илинка Иљоска

„Маската на Меркел е кинески фејк“: Експертите тврдат дека еден детал недостасува

Слободен печат

ВИДЕО: Парите тука често паѓаат од небо: Кинез фрлал банкноти од зграда, но брзо бил уапсен поради мотивот

Слободен печат

Над 45 милиони луѓе во светот се заразиле со коронавирус

Слободен печат

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ФОТО: Успешно оперирана циста на матка тешка 90 килограми – хирурзите од ГАК и го спасија животот на 45-годишна жена

Слободен печат

Остави Коментар