Заев: Атанасов си поднесе оставка бидејќи не беше назначен за министер за образование – Слободен печат
ВестиМакедонија

Заев: Атанасов си поднесе оставка бидејќи не беше назначен за министер за образование

Заев рече дека му е жал поради тоа што Атанасов на ваков начин си поднел оставка.

Во вечерашното интервју за телевизија Сител, премиерот Зоран Заев ја образложи оставката на заменик министерот за образование, Петар Атанасов.

Заев рече дека му е жал поради тоа што Атанасов на ваков начин си поднел оставка, и истакна дека тоа го сторил поради тоа што не бил назначен за министер за образование.

– Жалам што господинот Петар Атанасов си поднесе оставка на таков начин. Ред е да кажам, тоа го направи затоа што не стана министер за образование, бараше од мене да стане министер за образование, но не стана министер. Јас во саботата ја донесов конечната одлука и му ја соопштив – рече Заев.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close