Заев: 300 пилоти не се потребни ни во мое Муртино – Слободен печат
ВестиМакедонија

Заев: 300 пилоти не се потребни ни во мое Муртино

На денешната прес-конференција премиерот Заев објасни за што точно станува збор и дека сето тоа е едно големо недоразбирање.

Жители на Арачиново се пожалија оти им било ветено дека ќе бидат вработени 300 пилоти од селото, но тоа ветување не било остварено од страна на сегашната власт.

На денешната прес-конференција премиерот Заев објасни за што точно станува збор и дека сето тоа е едно големо недоразбирање.

– Дефинитивно не сме ветиле 300 пилоти, туку сме ветиле работи за кои што постојат пилот-проекти, кои денеска и во иднина ќе ја доживеат својата имплементација. Такво нешто немаме ветено, затоа што ниту државата нема потреба од 300 пилоти, ниту има таков ресурс, а не пак Општина Арачиново. Така што, со должна почит кон Општината која има капацитети за други работи, 300 пилоти не се потребни, ниту во мое Муртино, ниту во Арачиново, ниту во Скопје, ниту никаде во државата – изјави Заев.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Еден коментар

  1. Mozebi ne go razbrale g-dinot Zaev, ama kako dobro se razbiraa koga nekoja nivna lokalna bitanga ke pobara od ministerot
    za ekonomija Bektesi 1/2 kontenjeri(citaj kontingenti) uvoz na pilesko meso od Hrvatska na primer i toa po telefon i ultimativno, bez
    da se odi po salteri i podnesuva baranja, se tamu ke mu zavrsat, e vakva kriminalna dvolnicnost nemam videni ni vo Nigerija.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close