Заев: 300 пилоти не се потребни ни во мое Муртино

Жители на Арачиново се пожалија оти им било ветено дека ќе бидат вработени 300 пилоти од селото, но тоа ветување не било остварено од страна на сегашната власт.

На денешната прес-конференција премиерот Заев објасни за што точно станува збор и дека сето тоа е едно големо недоразбирање.

– Дефинитивно не сме ветиле 300 пилоти, туку сме ветиле работи за кои што постојат пилот-проекти, кои денеска и во иднина ќе ја доживеат својата имплементација. Такво нешто немаме ветено, затоа што ниту државата нема потреба од 300 пилоти, ниту има таков ресурс, а не пак Општина Арачиново. Така што, со должна почит кон Општината која има капацитети за други работи, 300 пилоти не се потребни, ниту во мое Муртино, ниту во Арачиново, ниту во Скопје, ниту никаде во државата – изјави Заев.

Прочитајте и...  Заев: Секое одложување на изборите е на штета на здравјето на граѓаните, економијата и демократијата

Прочитај повеќе

ЕК: За развој на вакцина и лекови собрани 9,5 милијарди евра

Слободен печат

Експертите предупредуваат: Носењето маски кај деца под две години може да биде опасно

Слободен печат

Бурниот викенд во Милано донесе нова забрана за граѓаните (ФОТО)

Слободен печат

Втор ден без новозаболени од Ковид-19 во Прилеп

Слободен печат

Вработените во Еурокомпозит протестираат и прашуваат зошто ги нема во владините мерки за помош

Слободен печат

Хрватска разгледува државно финансирање за скратеното работно време

Слободен печат

1 comment

Dedinec 09/10/2019 - 15:13 at 15:13

Mozebi ne go razbrale g-dinot Zaev, ama kako dobro se razbiraa koga nekoja nivna lokalna bitanga ke pobara od ministerot
za ekonomija Bektesi 1/2 kontenjeri(citaj kontingenti) uvoz na pilesko meso od Hrvatska na primer i toa po telefon i ultimativno, bez
da se odi po salteri i podnesuva baranja, se tamu ke mu zavrsat, e vakva kriminalna dvolnicnost nemam videni ni vo Nigerija.

Reply

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Скопската Зоолошка градина ги отвори вратите за посетителите (ГАЛЕРИЈА)

Слободен печат

Спасовски: Владата ќе го разгледа барањето на матичните лекари за економска поддршка

Слободен печат

Лицата вклучени во работа со пациенти заболени од Ковид-19 ќе добијат награда од 20% од основната плата за 2 месеци

Слободен печат

Ограничен број луѓе на плажите, повисоки цени во рестораните – За колку ќе поскапи летувањето во Италија годинава?

Слободен печат

Рускоска: Јанева уште е во филмот на „Чарлиевите ангели“, таа избра да биде на страната на злото

Слободен печат

Експерти од Ербас ја истражуваат авионската несреќа во Пакистан

Слободен печат