4 C
Скопје

Задолжување за поддршка на економијата: Грција планира до две милијарди евра преку издавање на нова десетгодишна обврзница

Грција се подготвува да издаде десетгодишна обврзница во наредните 24 часа од која државата може да добие од 1,5 до две милијарди евра, објави грчката новинска агенција АНА-МПА.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, според истите информации, Министерството за финансии на Грција преку обврзницата ќе се обиде да ги покрие зголемените трошоци за поддршка на економијата, додека пак целта на Агенцијата за управување со јавниот долг е во текот на оваа година да издаде обврзници во вредност од 12 милијарди евра.

Прочитајте и...  УХМР: Сончево време со мала облачност и температури до 16 степени

Поврзани вести

Се сруши патнички авион: Најмалку 12 лица загинаа во Јужен Судан

Слободен печат

Кумата на Путин влегува во политика: Русија и Украина на работ на нова војна?

Илинка Иљоска

Ќе никне ли комплекс без идеја, без ентитет и далеку од размерите во секаква смисла во строгиот центар на Скопје?

Дино Чупевски

Мас: Ние остануваме на ветувањето дека иднината на Западен Балкан е во ЕУ

Слободен печат

Николовски: Постојано ќе се разгледува реализацијата на Планот за корупција

Слободен печат

Николовски: Парламентарното мнозинство ќе продолжи да расте

Слободен печат

Остави Коментар