Задолжително носење маска и на отворено во повеќе француски градови

Метрополата Лил, Туке, над седумдесет градови во Мајен воведоа задолжително носењето маска во некои делови од јавниот простор, со цел да се спречи повторување на епидемијата, јави дописникот на МИА.

Наспроти разгорувањето на епидемијата во Франција, повеќе градови одлучија во соработка со префектурата задолжително носење на маска на отворено.

– Префектите со указ отсега ќе можат да го прошират задолжителното носење на маски и на јавните отворени места. Оваа одлука може да биде донесена локално, изјави министерот за здравство Оливие Веран.

Така во центарот на Биариц, ѕидините на Сан Мало, брегот на Лоара во Орлеан отсега е задолжително носењето на маска. Во Лил од полноќ, стана задолжително носењето на маска во зелените простори – парковите, пешачките зони, зоните ограничени на 20 километри на час, трговските центри, паркинзите.

Прочитајте и...  Криминалци и руски олигарси префрлале валкани пари, а светските банки премолчувале

– Ние со оваа мерка сакаме да избегнеме, пред се враќање на мерките на општа изолација, изјави Етјен Шампион директор на Агенцијата за здравје на Горна Франција.

Прочитај повеќе

Заев – Брегу: Отворени сме за регионална соработка

Слободен печат

НБРСМ: Раст на депозитите и на кредитната поддршка и во текот на август

Слободен печат

Средба Бесими – Јан Коп: Интензивирање на соработката со Кралството Холандија

Слободен печат

Италијанците со референдум поддржаа намалување на бројот на пратеници

Слободен печат

По новинарско истражување на ИЦИЈ паѓаат акциите на водечките западни банки

МИА Агенција

Во Хрватска самоизолација намалена од 14 на 10 дена

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Столтенберг: Пандемијата се користи за да се ослабне НАТО

Слободен печат

Во Италија задолжително тестирање на патниците од Париз

Слободен печат

Гутереш: Со поблиска соработка до решение за предизвиците со кои се соочува светот

Слободен печат

Словенија се соочува со полни болници и недостиг на медицински персонал

Слободен печат

Во Минхен маските стануваат задолжителни на јавни места

Слободен печат

Британија соочена со пораст на смртноста од Ковид-19

Слободен печат