6 C
Скопје

Задолжителен ПЦР тест за влез во Швајцарија од 8 февруари

Негативен ПЦР тест не постар од 72 часа ќе биде задолжителен за сите патници кои ќе пристигнат во Швајцарија од 8 февруари.

Покрај тоа, оние кои доаѓаат од земјите на „црвената листа” ќе мораат да минат и десетдневен карантин, што може да го прекинат дури по седмиот ден со негативен тест.

За патниците кои летаат кон Швајцарија, контролата на негативните ПЦР тестови ќе се изврши пред качување во авион.

Исто така, сите патници ќе мора да остават податоци за контакт во иднина, преку електронска форма што треба да се пополни со цел побрзо да се открие синџир на зараза во случај на инфекција

Прочитајте и...  Веља Невоља и Месар во паника: Пронајдена ДНК трага од нивна жртва - мислеа дека ако „нема тело - нема дело“

Поврзани вести

Вучиќ: Србија ќе биде велесила во производството на вакцини

Слободен печат

Лекарот на Навални предупреди дека неговото здравје се влошува

Слободен печат

ВИДЕО: Пентагон потврди, објавената снимка со НЛО е вистинска

Слободен печат

Чешка протера 18 руски дипломати, обвинети се дека работеле за специјални служби

Слободен печат

Вучиќ за нон – пејперот на Јанша: Ниту сум видел мапа, ниту пак план – се залагам за постојните граници

Слободен печат

Веља Невоља и Месар во паника: Пронајдена ДНК трага од нивна жртва – мислеа дека ако „нема тело – нема дело“

Слободен печат

Остави Коментар