Забранетата љубов на Тито: Починала многу млада, а тој никогаш не ја преболел! (ФОТО)

Првата љубов на Јосип Броз Тито била Даворјанка Пауновиќ. Во периодот кога го сретнала таа била во емотивна врска со Јово Капичиќ, студент по медицина со кој се запознала кон крајот на 1939 година, а Тито бил во вонбрачна врска со Херта Хас, која тогаш била бремена.

Даворјанка Пауновиќ / Фото: Википедија

За време на престојот на Тито во окупираниот Белград , од мај до септември 1941 година, Даворјанка била неговата специјална курирка.

Тито престојувал во Дедиње, во вилата на семејството Ненадовиќ, а Даворјанка била во непосредна близина на Румунската улица.

Кон крајот на март во 1941 година, таа ги посетила своите родители во Пожаревац и им рекла дека заминува на сигурно место за да не се грижат. Потоа во Белград се збогувала од тогашното момче и му соопштила дека партијата ја пратила на задача.

Прочитајте и...  Фасцинантна глетка: Наместо туристите, во цветањето на црешните уживаат елени (ВИДЕО)

За време на престојот на Тито во Белград се развила љубовта помеѓу него и Даворјанка. Било тоа „забранета љубов“ помеѓу „обична девојка“ и генералниот секретар на КПЈ, кој од неа бил постар скоро 28 години.

На Тито не му се допаѓало тоа што таа била импулсивна и одлучна, а истовремено нежна и емотивна девојка.

Даворјанка и нејзините другарки, од лево кон десно: Радмила Трифуновиќ, Даворјанка Пауновиќ, Вера Милетиќ и Слободанка Стефановиќ. Даворјанка е единствената која ја преживеала војната, додека трите настрадале. Радмила Трифуновиќ загина и прогласена е за народен херој, додека Вера Милетиќ и Слободанка Стефановиќ трагично настрадале.

Нејзината убавина, елеганција и постапки ја правеле вистинска дама. Тито поради нејзината храброст, одважност, темперамент, отменост и познавање на странски јазици, се чувствувал дека со неа полесно ќе ги завршува задачите кои му претстојат.

За време на целата Национално-ослободителна борба, Даворјанка била покрај Тито и Врхониот штаб НОВ и ПОЈ – го поминала воениот пат од Ужице, преку нивниот престој во Санџак и Фоча, маршот кон босанската Краина, битките на Неретва и Сутјеска, слетувањето на Дрвар се додека не стигнала до Вис.

Прочитајте и...  Мистериозниот живот на сопругите на јапонските јакузи: Извајани тела и фасцинантни тетоважи (ФОТО+ВИДЕО)
Тито и диктира на Даворјанка / 1942 година, Зеленагора

Кога за време на битката на Сутјеска на 9 јуни во 1943 година Тито бил ранет во раката, Даворјанка била таа која му дала помош. Заедно со Раде Ристановиќ, таа му пружила прва помош и му ја завиткала ранетата рака. Заедно со Тито поминале низ најлошите искуства од партизанското војување.

Учеството во долгите и напорни маршови, како и во непријателските офанзиви, посебно се одразило на нејзиното нежно здравје. Во јуни 1944 година Тито успеал да ја убеди да дојде во Советскиот Сојуз на лечење.

На почетокот од 1946 година таа повторно се разболела и добила запаление на десното белодробно марамче.

Најпрво била лекувана во Белград,а потоа била упатена во санаториумот во Голник, кај Крајна, каде починала на 1 мај 1946 година.

Прочитајте и...  Што ѝ направи Џеки Кенеди на сопствената сестрa? Жената на која богатството ѝ донесе само несреќа (ФОТО)

По лична желба, била погребана во кругот на Дворскиот комплекс на Дедиње во близина на Белиот двор.

Како својата голема љубов, Јосип Броз Тито пред крајот на својот живот се одлучил да не биде погредан на гробишта.

Како место на своето вечно почивалиште го одбрал дворот на својата резиденција во Ужичка 15, односно зимската градина денес позната како Куќата на цвеќето.

Прочитај повеќе

НБА ѕвездата слуша српска музика: Погледнете за која песна станува збор! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

СВЕТ БЕЗ ЛУЃЕ: Што ќе се случува на Земјата кога човештвото ќе исчезне? (ВИДЕО)

Слободен печат.

Нема сепаре и скапо шампанско: Анастасија Ражнатовиќ го прослави роденденот скромно во домашна атмосфера! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Георгина на Кристијано влезе во базен и заборави да го облече долниот дел од бикинито? (ФОТО)

Васко Спасоски

Старлетата малку претера: За вакви бикини треба храброст и некако не е за помлади од 18 години! (ФОТО)

Васко Спасоски

Детето кое најмногу ве лути, личи на вас! Изненадени?

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Зошто треба да каснете овошје пред да одите во супермаркет?

Слободен печат

Цеца Ражнатовиќ и Јована Јоксимовиќ се изнаиграа на прославата по повод Бајрам (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Фасцинантна глетка: Наместо туристите, во цветањето на црешните уживаат елени (ВИДЕО)

Слободен печат

Им светат очите од љубов: Игор Џамбазов и Илина повеќе не се кријат! (ФОТО)

Васко Спасоски

Пијан печен компир (РЕЦЕПТ)

Слободен печат

Заводникот од серијата „Ла Каса де Папел“ е во љубовна врска со Србинката Татјана (ФОТО)

Васко Спасоски