Забрана во Украина: Мажите од 18 до 60 години не смеат да ја напуштат земјата

Украина/Фото: EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Поради воената состојба, Украина им забрани на мажите на возраст од 18 до 60 години да ја напуштат земјата.

Одлуката ја донесе украинското Министерство за внатрешни работи.

Локалните медиуми претходно јавија дека украинскиот претседател Володимир Зеленски наредил општа мобилизација.

Зеленски потпишал декрет со кој се наредува мобилизација на сите регрути и резервисти на целата територија на Украина.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот