6.8 C
Скопје

Заболени од коронавирус лежат на подови по мадридските болници (ВИДЕО)

Шпанските болници се претесни да ги примат заболените граѓани, а доказ за тоа се снимките на социјалните мрежи.

Состојбата со пандемијата на коронавирусот во Европа не стивнува, бројките на заразени и починати пациенти се во пораст.

По Италија, најзагрозена европска земја е Шпанија, која брои 28.603 лица заболени од новиот коронавирус. Досега починаа 1.756 лица, од кои 375 се починати во последните 24 часа.

Шпанските болници се претесни да ги примат новите пациенти, а доказ за тоа се снимки кои се појавија на социјалните медиуми.

На едно од видеата се гледа како новозаразени пациенти лежат на подот додека чекаат да бидат хоспитализирани во болницата Леганес во Мадрид.

Во меѓувреме, за да се справат со се’ поголемиот број на пациенти, Конгресниот центар во Мадрид се трансформира во болница и се очекува ова решение барем малку да им олесни на веќе преполните болници.

 

Поврзани вести

СИПА упадна во просториите на Централната изборна комисија на БиХ

Илинка Иљоска

Тегелтија: На БиХ и требаат добри вести од Брисел, а тоа е кандидатски статус

Илинка Иљоска

Словенците предвидуваат дека до јуни ќе ја зауздаат короната: „800.000 луѓе се веќе заштитени“

Слободен печат

Мехмети: Предлог законот за дивоградби е политички договор меѓу Заев и Мицкоски

Слободен печат

Мицкоски: Се сомневам дека ќе добиеме датум за преговори

Слободен печат

Брнабиќ: Од дијалогот Белград – Приштина зависи стабилноста на целиот регион

Слободен печат

Остави Коментар