ЗАБЛУДИ ЗА ХРАНАТА: Дали кафениот е навистина поздрав од белиот шеќер?

Секој од нас, секојдневно е „бомбардиран“ од стотици информации поврзани со здравата храна. Голем дел од нив се вистинити, но има и такви што се многу конфузни па дури и лажни. Во обид полесно да разграничиме што е точно а што не, прочитајте ги овие неколку заблуди поврзани со храната.

Додатоци во исхраната

И кај нас и во светот постои понуда од најразлични апчиња, таблети и сл. За нив се тврди дека можат да ги надополнат сите витамини во нашиот организам што не ги внесуваме со храната. Сепак, советите на лекарите и на нутриционистите се дека никој од нас не треба да претерува со внесување витамини во организмот во големи количини бидејќи со тоа можеме да предизвикаме спротивен ефект.

Прочитајте и...  Ова е најдобрата песна за изминатата година: Дали ви се допаѓа? (ВИДЕО)

Кафениот шеќер е подобар од белиот

Ова е уште една заблуда поврзана со храната, која е исто така длабоко вкоренета во нашата подсвест. Кафениот е ист како и белиот шеќер. Единствената разлика е во тоа што кафениот шеќер има меласа (густа течност со темна боја, која се користи во индустријата во процесот на производство на шпиритус и квасец).

Главната заблуда се состои во тоа што многумина сметаат дека кафениот шеќер е поздрав од белиот бидејќи не е толку благ.

Алкохолот ги уништува мозочните ќелии

Никој никому нема да му препорача да пие алкохол во недозволиви количини. Сепак, никому нема да му смета ако се напие чаша вино пред ручек или малку ракија со салата пред вечерата. Научниците неодамна докажаа дека алкохолот не влијае врз уништувањето на мозочните ќелии како што многумина мислат.

Прочитајте и...  Го сакате Хари Потер? Ова се места кои морате да ги видите ако патувате во Лондон

Прочитај повеќе

Поранешната девојка на Ал Пачино: Тој е голем скржавец, ми купуваше само цвеќе

Слободен печат

Лизо на доделувањето на наградите се појави во „омот од чоколадо“, а сите ги коментираа нејзините нокти (ФОТО)

Слободен печат

Ова е најдобрата песна за изминатата година: Дали ви се допаѓа? (ВИДЕО)

Еспресо

Славниот пејач НАПАДНАТ со нож и ограбен: Многу е вознемирен и потресен!

Еспресо

Најдобрите мисли на Ошо ќе ве поттикнат на промени: Не знам за поголема храброст од она кога морам да си погледнам во самиот себе

Слободен печат

ХОЛОГРАМ на Витни Хјустон тргнува на турнеја, семејството вели дека „таа би го сакала тоа“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Осумнаесет + 5 =

Прочитај повеќе

Прочитајте пред да одите на шопинг: Најчести грешки што ги правите при купување

Слободен печат

Кралицата со нова шлаканица за Хари и Меган – Еве што им забрани!

Слободен печат

На денешен ден е роден Бајага, а светот се збогуваше од единствениот Бон Скот: Настани кои ја одбележаа музиката низ историјата…

Слободен печат

Заштитете си го срцето: Ако имате повеќе од 50 години, мора да се придржувате до овие совети

Слободен печат

Познатата пејачка Дуа Липа успеа со една фотографија да разбесни илјадници Срби!

Слободен печат.

Домашна супа која е вистински терминатор за грип и настинки

Слободен печат