Забавува економијата во еврозоната – Слободен печат
ВестиЕкономија

Забавува економијата во еврозоната

Според месечното истражување на секторите за производство и услуги, IHS Markit денес објави дека неговиот композитен индекс на корпоративни набавки во јули паднал на 51,5 од 52,2 претходниот месец.

Деловното истражување на Европската централна банка покажува дека економијата во еврозоната забавува и не е далеку од паѓање на негативни стапки.

Според месечното истражување на секторите за производство и услуги, IHS Markit денес објави дека неговиот композитен индекс на корпоративни набавки во јули паднал на 51,5 од 52,2 претходниот месец.

Падот на индексот 50 значи нула промени, стагнација во производството, а под тоа нејзин пад, односно негативен раст.

Целокупниот индекс крие разлики меѓу секторите, бидејќи услугите и понатаму растат, за разлика од забрзаните падови на производство.

Крис Вилијам Вилијамсон, главен економист во IHS Markit, изјави дека причините за невољите во производниот сектор се трговските војни, забавениот економски раст и Брегзит.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close