За Зендели владата нема легитимитет: По оставката на Заев, оставка требаше да поднесе целата влада

Фадил Зендели, Беса, Фото: Архива

И за Фадил Зендели од Беса, партија која до неодамна беше дел од власта, дискутабилен е легитимитетот на владата на Димитар Ковачевски.

Според него, се отвора парашањето на легитимитетот и на капацитетот на новата влада.

За Зендели новата влада нема легитимитет откако експремиерот Зоран Заев поднел оставка. Според него, по оставката на премиерот, оставка требало да поднесе целата влада.

Тој оцени дека има стагнација во делот на правдата, ги спомена Орце Камчев и Сашо Мијалков кои пред Нова година биле пуштени во домашен притвор и обвини дека власта со тоа направила компромис со правдата.

Меџити за „Слободен печат“: Нема да гласам за новата влада

Видео на денот