13 C
Скопје

За време на полицискиот час четворица штипјани се возеле со автомобили

Основното јавно обвинителство Штип со предлози за издавање казнени налози, од судија поединец во Основниот суд Штип побара на четири лица да им изрече парични казни во износ од по 100 дневни глоби, секоја од нив во висина од по 20 евра во денарска противвредност.

-Побараната парична казна е заради сторено кривично дело – Непостапување според здравствени прописи за време на епидемија, предвидено и казниво по член 206 став 1 од Кривичниот законик- се вели во соопштението од ОЈО Штип.

Обвинетите во одделни случаи, се движеле со патнички моторни возила по градот, за време додека во сила бил полицискиот час, воведен со одлука на Владата на Република Македонија , а за заштита и превенција од натамошно ширење на опасната заразна болест предизвикана од коронавирусот – COVID-19.​

Прочитајте и...  ВИДЕО | Без грам срам: Маж краде бекатон плочки сред бел ден

Поврзани вести

Ковид-19 ги „секна“ средствата за регрес за 27.000 буџетари

Денеска без вода дел од Долно Лисиче

Слободен печат

Скокаат пред возило и глумат повредени за да изнудат пари

Брнабиќ: Незгодно е да ја посетам Црна Гора, земјата од која е протеран нашиот амбасадор

Слободен печат

Карантин при влез во Германија, доколку граѓаните престојувале во ризично подрачје од ковид-19

Слободен печат

Путин: Палатата не е моја, ви ги перат мозоците

Слободен печат

Остави Коментар