19 C
Скопје

За време на двата карантина во Грција: Граѓаните испратиле 775 милиони СМС пораки за движење

За време на двата карантини во Грција, односно во периодот од март до мај минатата година и од ноември до сега, Грците испратиле 775 милиони СМС пораки за движење, објави заменик-министерот за дигитална политика, Георгиос Георгадас, јави дописничката на МИА од Атина.

Како за првиот, така и за време на вториот карантин што е во сила од 7 ноември лани, испраќањето СМС порака на специјален број е задолжително за граѓаните при секое излегување од дома и треба да одберат една од шесте опции што се на располагање. 

Одговарајќи на пратеничко прашање во парламентот, Георгадас рече дека Грција, наместо потврда за движење на хартија, на граѓаните им обезбедила можност тоа да го сторат со смс пораки, за да добијат во време.

– Замислете да имавме залудно потрошени 775 милиони хартиени потврди, 775 милиони листови хартија, истакна надлежниот заменик-министер и додаде дека никој не покренал прашање за кршење на законот за личните податоци, бидејќи по добивањето одговор на пораката се бришат сите архиви.

Поврзани вести

„Лидл“ ќе вложи 500 000 евра во Македонија

Слободен печат

Бремена жена од Македонски Брод се породила во амбулантно возило

Слободен печат

Лекарите му дале само три дена боледување на ковид пациент зависен од кислород со сатурација 80!

Владата ќе го прошири кабинетот на генералниот секретар Зеќири бидејќи канцеларијата на Рашковски ја зел Груби

Слободен печат

Грујовска: Од почит кон Ромите го тргнавме зборот „циган“, другите зборови нема да ги тргнеме

ВО ЖИВО: Прес-конференција на министерот за здравство Венко Филипче

Слободен печат

Остави Коментар