8 C
Скопје

За викендите ќе биде штама во Србија, рестриктивните мерки стапуваат насила од петок

Србија воведе нови мерки кои треба да бидат усвоени од Владата в четврток и да стапат на сила в петок. Во изминатите 24 часа во Србија починаа 48 пациенти од коронавирус, додека 7.999 се новозаразени, објави денеска тамошното Министерството за здравство, пишува „Бета.рс“

Рестриктивните мерки предвидуваат дека угостителските објекти и продавниците, рестораните, кафулињата, трговските центри, игротеките, обложувачниците и сите други продажни и трговски објекти ќе работат до 17 часот, а за викенд воопшто нема да работат – од петок во 17 часот до понеделник до 5 часот наутро.

Продавниците за храна ќе може да работат секој ден до 21 часот и за викенд, а вежбалниците и кината ќе работат до 17 часот секој работен ден и за време на викенд.

Прочитајте и...  Унгарија е првата членка на ЕУ која ја одобри руската вакцина „Спутник V“

Мерките ќе бидат на сила две недели.

Вкупно 1.652 лица починаа во Србија од почетокот на епидемијата.

 

Поврзани вести

Захарова: Москва е подготвена за продолжување на договорот СТАРТ со Вашингтон

Слободен печат

Жена фрлила отпушок од автомобил во Виена, па заработила казна од 450 евра

Слободен печат

Апсење во Црна Гора: Уапсен убиецот на Шарац од криминалната група„Пинк Пантер“

Слободен печат

Гир: Нема план Б, целта е пристапување на Северна Македонија во ЕУ

МИА агенција

Полицијата во Лондон растури свадба со 400 гости, казната е 10 000 фунти

И.И.

Мицкоски: Секој граѓанин има право на избор, дали ќе апстинира или ќе им отвори врата на попишувачите

Слободен печат

Остави Коментар