ЗА СВЕТСКИТЕ БОГАТАШИ НЕМА КРИЗА: Расте бројката на луѓе кои на сметката имаат повеќе од 30 милиони долари

Бројката на ултрабогати луѓе во светот и понатаму расте. Според годишниот извештај на „Wealth-X“, во 2018 година бројката на оние кои имаат погатство поголемо од 30 милиони долари пораснала за 0,8 отсто, односно 265.490 луѓе.

Убедливо највеќе богаташи има во Соединетите Американски Држави – 81.340 луѓе, потоа во Кина (24.965) и во Јапонија (17.855).

Вкупното богатство на овие луѓе во САД сега изнесува 9,8 илјади милијарди американски долари, додека во Кина вкупното богатство на ултрабогаташите е 3,8 илјади милијарди американски долари.

Сепак, кога ќе се погледне застапеноста на ултрабогати луѓе во однос на бројот на жители, тогаш помалите држави го преземаат овој луксузен трон. Во Хонгконг живеат 1.364 ултрабогати лица на еден милион жители, во Швајцарија 848, а во САД „само“ 306.

Прочитајте и...  Д-р Јовев: Свеста за донаторство кај нас не е голема, пациентот го очекува живот со нормални активности (ФОТО+ВИДЕО)

Градот во кој живеат највеќе ултрабогати лица е Њујорк. Во 2018 година, во „Големото јаболко“ имало 8.980 луѓе кои на своите сметки имале најмалку 30 милиони долари. Само 30 помалку има Хонгконг (8.950), кој се наоѓа на двете листи поради тоа што се води како посебен административен регион.

Прочитај повеќе

Одложувањето на вакцинацијата носи ризик за детето и од други болести

Чантата „Луј Витон” (не) била вратена кај Јордан Камчев

Слободен печат

Тепиќ: Го пријавив во Интерпол „исчезнувањето” на српскиот Републички јавен обвинител Загорка Доловац

Слободен печат

МЗ: Вработената во геронтолошкиот завод во Скопје е негативна на Ковид-19

Слободен печат

Нови цени на горивата: Цената полека се враќа на периодот пред нафтената криза

Слободен печат

Ципрас: Одговорноста за длабоката рецесија „лежи“ кај владата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нови 16 заболени од коронавирус, три лица починаа, 14 се излечени

Слободен печат

Коронавирусот е адаптиран да инфицира луѓе: Дали тоа е случајност или е виновен човечки фактор?

Слободен печат

ЕК: За развој на вакцина и лекови собрани 9,5 милијарди евра

Слободен печат

Експертите предупредуваат: Носењето маски кај деца под две години може да биде опасно

Слободен печат

Бурниот викенд во Милано донесе нова забрана за граѓаните (ФОТО)

Слободен печат

Втор ден без новозаболени од Ковид-19 во Прилеп

Слободен печат