За Султанот Сулејман тоа било љубов на прв поглед: Последната желба на Хурем само ја докажала нивната љубов!

Малку кој знае дека прочуената султанка Хурем, сопругата и најголемата љубов на султанот Сулејман, родена е како Александра Анастасија Лисовска. Таа била родена на територијата на денешна Украина и израснала во православно семејство. Нејзиниот татко бил свештеник, пишува магазинот Стил.

Таа исто како и многу други девојки во тоа време била однесена во Османлиското царство како бело робје. Легендата вели дека Александра му била подарена на Сулејман од страна на големиот везир Ибрахим паша, и дека така стигнала до султановиот харем кој имал околу 300 робинки. Исто така, легендата вели дека султанот се заљубил во неа уште истиот момент кога ја здогледал.

Султанот бил воодушевен од нејзината харизма, мудрост и начин на размислување, па набргу ја земал за блиска придружба, а потоа и за жена. Таа преминала во исламот и на Сулејман му родила шест деца. Иако имал уште три сопруги, се верува дека Хурем ја љубел најмногу, дека и удоволувал се и дека поради тоа таа имала големо влијание на политиката во Османлиското царство.

Прочитајте и...  Пет моќни намирници за неверојатен детокс: Го забрзуваат метаболизмот и ги отстрануваат штетните токсини!
Профимедиа

Заедно преживеале многу среќни и тажи моменти, губење на синови, венчавка на ќерки, раѓање на внуци… Нивната љубов се смета за една од најголемите кои историјата ги памти.

Последната желба на султанката Хурем

Пред смртта на Хурем, парот некое време бил раздвоен. Кога се сретнале после долго време, Сулејман ја однел да ги види работите на новата џамија и тогаш и кажал дека неговата душа е таму, и дека срцето ќе му остане засекогаш во таа градба.

Сулејман за време на животот ѝ ги исполнил сите желби, но последната желба го погодила до срж и последен пат покажал колку голема била неговат љубов со Хурем.

Знаела дека ќе почине и го замолила султанот да и таа засекогаш почива на местото каде што рекол дека неговото срце и неговата душа секогаш ќе бидат – во таа џамија, која го добила називот Сулејман.

Прочитајте и...  Немате идеја за денешниот ручек? Наш предлог - Мусака со модри патлиџани (РЕЦЕПТ)

Желбата и била исполнета, а и самиот Сулејман ја добил својата последна желба после смртта – да го закопаат покрај неа во истата џамија.

Сулејман ја надживеал Хурем осум години, и после нејзината смрт во неговиот живот немала ниту една жена.

Прочитај повеќе

Фобијата од пајаци никогаш не изгледала послатка: Погледнете како се борат со „ѕверот“ овие кученца (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Најстарата мачка на светот почина на 31 години: Кога дојдов дома, ја немаше, сигурно заминала да умре!

Васко Спасоски

Почина Тесла, миленикот на Јелена и Новак Ѓоковиќ: Сопругата на најдобриот тенисер напиша емотивна порака! (ФОТО)

Васко Спасоски

Секогаш се фали со бујното деколте, но сега покажа нешто друго: Водителката Марјана Станојковска ги испровоцира фановите! (ФОТО)

Васко Спасоски

Папараците правеа пари на несреќниот живот на Ејми Вајнхаус, ова е искрена исповед на еден фотограф кој три дена ја бркал Ејми

Слободен печат

Беквалац сакаше само да ја најави новата песна, но интересот на фановите е нејзиното бикини! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кожата на лицето зборува многу за вашето здравје, откријте што се крие зад бледилото, црвенилото, акните, сувата кожа…

Слободен печат

Корисни факти: Луѓето кои имаат 3 пати секс неделно изгледаат 7 години помладо!

Васко Спасоски

Стил на неделата: проф. д-р Ежени Брзовска

Ј.К.Д

Ја крие како змија нозете: Сопругата на Никола Којо е вистинска „бомба“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Сонувавте дека летате? Еве ги сите значења на тој сон и сите се фасцинантни!

Слободен печат

Џеј Ло се обиде да го внесе кучето во приватниот авион, но се случи вистинска драма! (ВИДЕО)

Васко Спасоски