15 C
Скопје

За справување со ковид кризата ЈСП ќе добие 135 милиони денари

Град Скопје ќе добие 135 милиони денари неповратна финансиска помош од државниот Буџет за годинава за справување со финансиските последици предизвикани поради кризата со корона вирусот во работењето на Јавното сообраќајно претпријатие Скопје – Скопје.

Одлуката е донесена на синоќешната седница на Владата.

На седницата е донесена и Одлука за одобрување средства од Буџетот за 2020 година, во износ од  77.000.000 на Општина Кичево, за реконструкција на општинската зграда.

За искористеноста на средствата, Општина Кичево, има обврска да достави извештај до Владата во рок од 15 дена од завршување на активностите, информира владината прес-служба.

Прочитајте и...  Шест лица обвинети за прикажување фалсификувани ПЦР тестови за коронавирус

Поврзани вести

Жител на Боговиње со оружје се заканувал поради расправија во сообраќајот

Слободен печат

Прв контингент од Кина: Црна Гора доби 30.000 дози од вакцината на „Синофарм“

Слободен печат

Здружуваат сили: Есперти од САД и од Кина заеднички во борбата против пандемијата

Слободен печат

Со Оперативниот план за вработување 2021 ќе бидат опфатени 10 279 лица

Слободен печат

Курти со писмо до Нетанјаху и до Ердоган: Ви благодарам за честитките за изборната победа

Слободен печат

Гаф на Османи, на пописот има графа „Бугари„

Слободен печат

Остави Коментар