10.8 C
Скопје

За Сити нема криза, Гвардиола ќе има 250 милиони фунти за засилувања

Сопствениците на лидерот во Премиер лигата се подготвени да го одврзат кесето и да вложат во нови засилувања.

Манчестер сити се наоѓа пред освојување на титулата во Премиер лигата, а ќе игра во четвртфиналето во Лигата на шампиони, но управата и тренерот Пеп Гвардиола веќе се подготвуваат за наредната сезона.
Гвардиола за идната сезона планира да донесе само две засилувања, а сопствениците на Сити ќе направат се за да му удоволат на својот тренер и затоа му одобрија буџет од дури 250 милиони фунти  за да го направи тимот недопирлив.
Првото име во списокот на желби е тоа на Ерлинг Халанд во кого Пеп ја гледа идеалната замена за Серхио Агуеро кој на лето си заминува.
Манчестер сити е подготвен да плати дури 140 милиони фунти за Халанд со што го става во пол позиција за неговиот потпис, а единствен проблем може да претставува агентот на напаѓачот, Мино Рајола.
Рајола и Гвардиола се во лоши односи, но медиумите сметаат дека парите кои се во игра би требало да ги решат сите недоразбирања.

Доколку евентуално не успеат да го донесат Халанд кој преферира да игра во Шпанија, тогаш „граѓаните“ ќе пазаруваат во Интер од каде ќе се обидат да дојдат до еден од двајцата напаѓачи, Ромелу Лукаку или Лаутаро Мартинез.
Второто име е тоа на играчот на Астон Вила, Џек Грилиш и тешко е да се очекува дека тимот од Бирмингем ќе ја одбие понудата од 100 милиони фунти.
Англискиот репрезентативец долго време се наоѓа и на радарот на Манчестер јунајтед кој минатото лето наместо за него се одлучи за поевтината варијанта со Дони ван де Бек и погреши, но летово тешко дека ќе успее да ја исправи грешката бидејќи градскиот ривал е финансиски помоќен и нема да штеди пари за да дојде до Грилиш.
Гвардиола по секоја цена го сака Грилиш бидејќи Кевин де Брујне, Ријад Марез и Илкај Гундоган годинава ќе наполнат 30 години.

Поврзани вести

Кои се најпознатите прекари на фудбалерите: Трактор, психо, пирана, пират….

Слободен печат

Челси му се реваншира на Лестер за поразот во ФА Купот и го остави да виси за ЛШ

Слободен печат

Црвена звезда на чекор до титулата во АБА лигата, неверојатен натпревар во Белград

Слободен печат

Официјално: Бензема по шест години повторно во француската репрезентација

Слободен печат

ЕСПН ќе снима документарец за најомилениот кошаркар во НБА, „џинот“ Бобан Марјановиќ

Слободен печат

ВИДЕО: Голчиштето на Кавани недоволно за победа на Јунајтед, нов триумф за Алиоски и Лидс

Слободен печат

Остави Коментар