За што ќе се разговара на средбата помеѓу Помпео и Путин?

Државниот секретар Мајк Помпео на средбата со рускиот претседател Владимир Путин и министерот за надворешни работи Сергеј Лавров што е закажана за следната недела во Сочи, планира да дискутира за повеќе надворешнополитички теми поврзани со затегнатите односи меѓу Вашингтон и Москва.

Како што изјави денеска официјално лице од Стејт департментот, темите кои ќе бидат допрени на средбата се ситуацијата во Украина, кризата во Венецуела и Сирија како и Иран и Северна Кореја.

Исто така ќе се дискутира и за контрола на вооружувањето. Државниот секретар ќе разговара и за предизвиците во билатералните односи со Русија.

– Имаме многу недоразбирања како руското непочитување на Договорот за ракетите со мал и среден дострел (ИНФ), поддршката на Кремљ во обидите за мешање во американските и изборите во други земји, изјави претставник на Стејт департментот.

Прочитајте и...  ВМРО-ДПМНЕ најавува протест 

Според него, сепак, интересот на Вашингтон е подобрување на односите со Русија.

– Претседателот е јасен во однос на тоа, изјавија од Стејт департментот.

Од Стејт департментот посочија дека се уште е неизвесно одржувањето на самит на претседателите на Русија и САД и дека засега нема информации дали Путин и Доналд Трамп ќе остварат средба на собирот на Г-20 во Осака, Јапонија.

Поврзани вести

Откриено која крвна група е поотпорна од другите во однос на коронавирусот

Слободен печат

Турција бележи негативни рекорди, 182 смртни случаи од ковид-19 во последното деноноќие

Слободен печат

ВИДЕО: „Бомба“ или само петарда: Откриена вонбрачната ќерка на Путин, тинејџерка е и милионерка!?

Слободен печат

Костовски до Заев: Не е доволно да се каже дека е Македонец, нека одговори на некои прашања

Слободен печат

Техеран: Протести поради убиство на истакнат научник

Слободен печат

Пленковиќ во самоизолација: Сопругата на хрватскиот премиер позитивна на ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian