За Шолц е неопходно да се продолжат разговорите со Путин

Средба Шолц-Путин/EPA-EFE/SERGEY GUNEEV/KREMLIN POOL/SPUTNIK

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека е неопходно да се продолжат телефонските разговори со рускиот претседател Владимир Путин.

Тонот на таквите разговори не е непристоен и покрај апсолутно различните ставови за ситуацијата, рече германскиот канцелар, пренесува ТАСС.

– Повторно ќе разговарам со Путин по телефон бидејќи е неопходно да разговараме – изјави Шолц.

Тој додаде дека е важно да се врати разговорот на патот како светот да се извлече од сегашната ситуација.

– Условите за тоа се јасно повлекување на руските војници – додаде Шолц.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот