За секое забивање или тројка ќе донира по 100 долари за Австралија (ВИДЕО)

Дуелот помеѓу Жалгирис и Реал ќе се игра во Мадрид од 21.00 часот. Реал е моментно второпласиран (14-3), додека Жалгирис е дури на 16. место (5-12).

Играчот кој ги брани боите на Жалгирис, Џок Лендејл ќе донира по 100 долари за секое забивање или тројка на натпреварот в четврток против Реал Мадрид во Евролигата.

Тоа ќе биде како донација како помош за неговата родна Австралија која е погодена од катастрофалните пожари.

Лендејл е инаку роден во Мелбурн, сезонава има просек од 10,8 поени и 4,1 скок по натпревар за литванскиот кошаркарски клуб.

– Сакам да ја искористам прилика и да помогнам на заедниците во Австралија. Се надевам дека ќе предизвикам реакција и кај останатите колеги да помогнат – рече Лендејл за клупската телевизија на Жалгирис.

Дуелот помеѓу Жалгирис и Реал ќе се игра во Мадрид од 21.00 часот. Реал е моментно второпласиран (14-3), додека Жалгирис е дури на 16. место (5-12).

Прочитајте и...  Чулев: Донација во медицинско-хигиенски материјали од Кина за вработените во МВР

Денеска, донација во висина од 750 илјади долари за својата татковина собраа австралиските кошаркарки од НБА-лигата.

Прочитај повеќе

Бартомеу: Барса нема да банкротира во јуни!

Слободен печат

Кога има волја, има и начин: Тренирање кошарка во својата соба! (ВИДЕО)

Слободен печат

Голем гест: Компани ќе им исплати на соиграчите во Андерлехт!?

Слободен печат

Македонскот шампион немаше среќа на подготовките: Дарио Ивановски од Кенија во изолација

Благоја Георгиевски

„Дрим-тимот“ на Анчелоти, без Кристијано Роналдо! (ФОТО)

Слободен печат

За време на полициски час, ограбен екс играч на Партизан! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Светска шампионка во пливање нема симптоми, но има позитивен тест на коронавирус!

Слободен печат

Уште еден месец без фудбал во Германија

Слободен печат

Штербик ја заврши кариерата поради коронавирусот (ВИДЕО)

Слободен печат

Јувентус со три опции за Кристијано Роналдо

Слободен печат

Кои се највредните фудбалери тинејџери

Слободен печат

Сексапилна кошаркарка му пркоси на коронавирусот: Валентина бара совет за лето (ФОТО)

Слободен печат