За седум часа, 10 прекршувања на забраната за движење

epa09066716 Police officer controls the documents of the man in his car during the curfew in Skopje, Republic of North Macedonia, 10 March 2021. Due to the continuous increase in the number of newly infected people with COVID-19, North Macedonia Government declared new curfew next two weeks starting from 10 March. The curfew begins at 10pm until 5am in the morning every day, including two weekends. EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI
Од 22 часот (21.03.2021) до 05 часот (22.03.2021) констатирано е дека 10 лица не ја почитувале забраната за движење. Во текот на изминатото деноноќие пак (21/22.03.2021) на територијата на Република Северна Македонија, за мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 242 прекршоци.

Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата и сите заеднички да придонесеме за спречување на ширењето на Ковид 19.

Видео на денот