За првпат во историјата Италија без кошаркарски шампион

Сега и официјално е одлучено дека „црно-белите“ од Болоња нема да бидат промовирани во шампиони на италијанската ЛЕГА А.

Кошаркарската федерација на Италија (ФИП) одлучи да не прогласи шампион, а воедно и да нема испаѓање во ЛЕГА А, како и во другите пониски рангови на натпреварување за сезоната 2019/2020.

Уште пред еден месец, поради ужасната состојба во Италија предизвикана од епидемијата со коронавирусот, првично беше одлучено првенството во Италија да не биде продолжено. А сега таа одлука е потврдена од највисоките раководни органи на ЛЕГА А.

Во одлуката која ја потврди ФИП стои тоа дека на екипите им се остава за простор за жалба на одлуката по пласманот во повисок ранг на натпреварување. Односно да поднесат барање ако сакаат промена на местото-лигата во која сакаат да се натпреваруваат, а тоа може да го реализираат најдоцна до 15.јуни.

Прочитајте и...  Роналдо во обид да го надмине рекордот на Шевченко

Во моментот кога беше прекината елитната лига во Италија, составот на Виртус од Болоња беше прва на табелата со учинок од 18 победи и два порази по 20 одиграни кола. Следуваат Сасари, кој со натпревар повеќе имаше ефект (16-5), Бреша и Олимпија Милано (14-7).

Сега и официјално е одлучено дека „црно-белите“ од Болоња нема да бидат промовирани во шампиони на италијанската ЛЕГА А.

Следната сезона, согласно со предлогот на федерацијата, би започнала во октомври, до кога ќе биде дефиниран бројот на учесници во сите рангови на натпреварување.

Прочитај повеќе

Жиру за три важни бода на Челси! (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонецот блеска за Џенова: Пандев во тимот на колото во Серија А! (ФОТО)

Слободен печат

Роналдо во обид да го надмине рекордот на Шевченко

Слободен печат

Барса го промовираше дресот за сезоната 2020/21! (ФОТО)

Слободен печат

Потврдена доживотната суспензија на Карим поради сексуална злоупотреба на фудбалерки!

Слободен печат

На денешен ден Ѓоковиќ по петти пат го освои „Вимблдон“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Сити ја слави одлуката на ЦАС со 170 милиони евра за летни трансфери!

Слободен печат

Сите во ФК Шкендија негативни на Ковид-19

Слободен печат

Иџе: За жал, нема да учествувам на трката во Италија!

Слободен печат

Клоп и Мурињо удрија по Сити: Срамота, ова е лош ден за фудбалот

Слободен печат

НБА играчите збеснаа во карантин: Се натпреваруваат кој побрзо ќе испие пиво

Слободен печат

Каква легенда: Клоп му одговори на „ѕверот“ од Викомб

Слободен печат