За првпат трчаше полумаратон и постави светски рекорд за повеќе од една минута

Летесенбет Гидеј (Етиопија) е светска рекордерка и на 5000 и 10000 метри/Валенсија, Шпанија/24 октомври 2021/Фото: EPA-EFE/Miguel Angel Polo

Летесенбет Гидеј од Етиопија постави светски рекорд во полумаратон за жени во неделата во Валенсија со време 1:02:52.

Гидеј (23), која е и светска рекордерка на 5000 метри (14:06.62) и 10.000 метри (29:01.03), го подобри за повеќе од една минута стариот рекорд (1:04:02) поставен оваа година од Кенијката Рут Чепнгетич.

– Среќна сум што го соборив светскиот рекорд во мојот прв полумаратон и на првата трка за НН Ранинг тим. Благодарам Валенсија – рече Гидеј, бронзена на 10.000 метри на Олимписките игри во Токио.

Во машка конкуренција Кениецот Абел Кипчумба најбрзо истрча 21 километар за 58:07 минути.

Второто и третото место го освоија неговите сонародници Ронекс Кипруто (58:09) и Даниел Матеико (58:26).

Видео на денот