За првпат откако влезе во Белата Куќа, Трамп го поддржуваат над 45 отсто од Американците

Популарноста на американскиот претседател Доналд Трамп е над 45 отсто според Институтот Галуп.

Тоа се случува првпат откако Трамп влезе во Белата куќа на 20 јануари 2017 година.

Според анкетата, 46 проценти од Американци ја поддржуваат политиката на Трамп. На почетокот на март неговата популарност беше 39 отсто.

Според анкетата, зголемена поддршка за политиките на Трамп има кај и републиканците и демократите. Трамп има поддршка кај 91 отсто од  републиканците – највисоко кај таа група гласачи , речиси се совпаѓа со рекордно високо ниво од 92 отсто од ноември минатата година.

Рејтинзите за демократите кои го подржуваат Трамп остануваат ниски, но релативно високи за таа група – најновите 12 отсто  се повеќе од  претходното ниво од април 2017 година.

Прочитајте и...  Дрекслмајер: Тројцата заразени работници од Ковид-19 не се поврзани меѓу себе

Анкетата на Галуп е направена во периодот 17-30 април.

Прочитај повеќе

Серија инциденти пред Собранието на Србија во Белград (ВИДЕО)

МИА Агенција

Реакција на српската Демократска партија за протестите во Белград

Слободен печат

Демонстрантите ја нападнаа полицијата во Белград, употребен и солзавец

Слободен печат

Нови демонстрации во Србија, Парламентот го опколи жандармеријата (ВИДЕО)

Слободен печат

Вучиќ од Париз: Мислам дека конечно паднаа сите маски!

Слободен печат

Во светот денеска рекорден број новозаразени: СЗО признава дека не може да се искорени вирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Царовска: ВМРО-ДПМНЕ нуди изолација и враќање назад

Слободен печат

Стефановиќ: Брутални сцени на насилство, полицијата мора да реагира

МИА Агенција

Николоски: Мојот против кандидат е „капо ди тути капи“ на сите криминалци во оваа држава

Слободен печат

Филипче: Ако делите барем дел од ентузијазмот, вербата и желбата што јас вечерва ја чувствувам, ние сме победници

Слободен печат

Заев: После поразот Мицкоски нема да биде лидер на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Мицкоски: Да ставиме крај на криминалот и разнебитувањето

Слободен печат